باستانی پاریزی درگذشت

یادداشت — توسط در فروردین ۵, ۱۳۹۳ در ۸:۰۰ ق.ظ

ساعتي قبل آگاه شدم كه دكتر باستاني پاريزي استاد تاريخ ايران و كرمان ساعتهايي پيش در صبح امروز سه شنبه ۵ فروردين درگذشت. هنوز خبر نوتري ندارم. خداوند رحمتش كند كه بسيار مديون او هستيم.

باستاني پاريزي را از سال 1364 شناختم كه وارد دوره ليسانس تاريخ دانشگاه تهران شدم. چند واحد درس با او داشتم. بعد هم در دوره هاي ديگر و جاهاي ديگر. او استاد تاريخ دانشگاه تهران بود كه دانشجويان بسيار داشت و نامش با كرمان عجين شده و زماني قسم يادكرده بود كه جز بياد كرمان ننويسد و نگويد و ظاهرأ (تا آنجا كه من ميدانم) رعايت كرد. اما دوست دارم درباره او چيزي بگويم كه دوست داشتم. آنچه براي من فراموش نشدني است ابتكاري بود كه زد و نقدهايي درباره نوشته هاي خود منتشر كرد كه بعدها در كتاب خود مشت و مالي منتشر كرد. چه كسي را ميشناسيد كه اشتباههاي آماري و استنادي و روشي خود را مورد نقد قرار دهد و نه تنها منتشر كند بلكه بديگران هم توصيه كند؟ من كه نديده ام. همين يك ابداع او براي تاريخ (بلكه ديگر علوم) ما كافي است. اگر از باستاني پاريزي تنها يك مطلب آموخته باشم و به آن افتخار كنم همين است. زماني تلاش كردم در زندگينامه علمي خود، دسته گلهايي كه درباره استاد ايرج افشار بآب دادم بنويسم و بخشي از آن را نيز منتشر كردم. چند مطلب ديگر نيز درباره خود مشت و مالي نوشتم و برخي را منتشر كردم. اميدوارم ديگران نيز چنين كنند و از آن نهراسند. 

پی نوشت:

مراسم تشییع  استاد باستانی پاریزی ساعت 10 صبح روز پنجشنبه 7 فروردین  از جلوی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران انجام خواهد گردید.

 

 

 

 


  ۶ نظر

 • کامبیز میربهاء گفت:

  عمری نسبتا طولانی و پربار داشتند. خوشا به سعادتشان.
  سینه شان مملو از خاطرات شنیدنی بود، سرانجام خود نیز به خاطره ها پیوستند.

  روحشان شاد و یادشان گرامی باد!

 • کامبیز میربهاء گفت:

  از زحمات و مشکلات دوستان عطفی ام تاحدودی باخبرم. گرفتارند و در تنگنای مسائل فنی گرفتار. اما این نباید باعث شود که خبر را چنین تاریخ بزنند: «فروردین ۴, ۱۳۹۳ در ۸:۰۰ ق.ظ» و در متن آن از فوت استادمان در «صبح روز ۵ فروردین» خبر دهند.

 • جعفري مذهب گفت:

  حتي ساعت 8 صبح 5 فروردين هم قبول نيست

 • تهوری گفت:

  درود بر شما
  ممنون از اینکه ابتکار استاد را برای ما هم گفتید. روحشان شاد و قرین رحمت الهی.
  خودمشت و مالی، ایده جالبی است و تمرین خوبی برای بهبود نوشته‌ها و حتی امور اجرایی. شاید برای خیلی‌ها پیش آمده باشد که پس از گذشت مدتی از انتشار کارشان و یا تجربه کاری‌ای که داشته‌اند به آن نظری بیاندازند و اشتباهات خود را به روی خودشان بیاورند. اما نگاه نقادی به اشتباهات و انتشار آنها انصافا خلاقانه و مبتکرانه بود که البته از استاد بزرگ‌منشی چون پاریزی برمی‌آمد.

 • حسینی گفت:

  خدایش بیامرزاد

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك