کارنامه، نهاد کتابخانه‌های عمومی و دو پرسش ساده!

يادداشت — توسط در دی ۳, ۱۳۹۱ در ۱۰:۱۸ ق.ظ

مقدمه

سال گذشته تقریباً در همین روزها آقای مهندس واعظی دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در یک برنامه زنده تلوزیونی ادعای بی دلیل” کتابداری دانش وسیعی نیست” را عنوان  کرد و سپس  با واکنش منطقی، مؤدبانه و جدی سه تن از استادان رشته مواجه شد. این متن به جهت طرح دو پرسش اساسی در همان ایام نوشته ولی منتشر نشد تا اینکه “نهاد کتابخانه های عمومی” به واسطه رسانه ی ملی در کانون توجه کتابداران و متخصصان این حوزه قرار گرفت.
برنامه کارنامه که شب دوشنبه بیست و هفتم آذر در شبکه چهار تلوزیون دولتی ایران اجرا شد، مجالی را فراهم کرد تا در یک مناظره، عملکرد نهاد ارزیابی شود. یک سوی این مناظره دکتر شهریار زرشناس مشاور عالی  آقای واعظی بود؛ و سوی دیگرش دکتر ابراهیم افشار استاد علم اطلاعات. آقای دبیرکل در آخرین ساعت ها قرار حضور در کارنامه ! را بر هم زده بود.چرا؟ آنچه گفته شد شرکت در یک جلسه ی اداری بود اما آنچه پنداشته میشود دوری جستن از تحلیل و تفسیر “کارنامه” نهاد بود. با این حال، برنامه به شکلی قابل پذیرش اجرا و در فرصت محدودش برخی از جدی ترین نقدهای متخصصان علم اطلاعات به نهاد، از زبان یکی از اساتید علم اطلاعات بازگو شد. هر چند هر بیننده عاقلی طرف سربلند این مناظره را دکتر افشار می داند ونظر سنجی نیز بر این امر تاکید  دارد  اما سخنان بی علت که طرف مقابل در لحظات پایانی برنامه بر زبان راند و در آنها – همچون آقای دبیرکل – متخصصان علم اطلاعات را در حد اُپراتورهای فاقد تخصص فروکاست و وضعیت معیشتی کتابداران نهاد را خوب توصیف کرد، سبب شد تا من این دو پرسش هنوز بی پاسخ را منتشر کنم.

و اما دو پرسش ساده اما اساسی از دبیرکل نهاد و مشاور عالی شان !
یادداشت منطقی جناب ابراهیم عمرانی در پنجاه و دومین سخن هفته لیزنا تحت عنوان گزینشهای غیرعلمی: مشکلی جدی در حرفه که در ادامه مصاحبه های دکتر فتاحی و دکتر رضایی شریف آبادی و در واکنش به سخن مهندس واعظی _کتابداری  دانش وسیعی نیست_  تدوین شده بود، و نیز تکرار همان سخن در برنامه کارنامه مرا برانگیخت تا به عنوان کسی که دست کم به مدت بیست سال کاربر و سمپات کتابخانه های عمومی بوده و از این مدت هفده سال را در مقام دانشجو، شاغل و مدرس علم اطلاعات فعالیت داشته، دو پرسش ساده اما اساسی را طرح کنم. در این مقال، قصد دفاع نظری از کیان حرفه اطلاع رسانی را ندارم؛ زیرا همانطور که دکتر رضایی قلمی کرده اند چنین سخنی ارزش علمی ندارد. بنابراین، ترجیح می دهم صحنه این صف آرایی را با شکل حقیقی اش نمایش دهم و به عنوان یکی از اهالی این حرفه آقای دبیر کل و مشاور عالی شان  را در مقام مسئولان مستقیم بیش از دو هزار و هفتصد کتابخانه عمومی مورد پرسش قرار دهم.

نظام جذب نیروی انسانی: در خلال دهه هشتاد نهاد کتابخانه های عمومی کشور چند آزمون استخدامی را برگزار و تعدادی ازفرآورده های گروه های آموزشی علم اطلاعات را جذب کرده است. با احتساب شرایط فعلی حاکم بر بازار کار ایران به طور عام و بازار کار این رشته به طور خاص نهاد را باید سازمانی فعال در جذب نیرو دانست. اما چه چیزی باعث شده تا حرفه مندان اطلاع رسانی از روند جذب نیروی انسانی در نهاد ناخشنود باشند؟ همواره دورادور استخدام های نهاد را زیر نظر داشته و خبر آزمون ها را دنبال کرده ام. در عین حال، شاهد وضعیت غیرطبیعی آزمون ها نیز بوده ام. مشاهده پرسش هایی که پس از هر آزمون منتشر شده انسان را به این فکر وا می دارد که آیا نهاد، جهت گیری فکری خاصی  به جز تخصص و توانایی  در استخدام دارد؟ این دغدغه برای من زمانی بیشتر شد که در اردیبهشت ماه سال نود دعوت شدم تا در مصاحبه تخصصی پذیرفته شدگان آخرین آزمون نهاد مشارکت داشته باشم. سه روز مصاحبه تخصصی پاسخ مثبت این پرسش را در ذهن من تقویت کرد. نیمی از مصاحبه شوندگان را فارغ التحصیلان رشته های غیرکتابداری تشکیل می دادند. مهندسی معکوس ترکیب دعوت شدگان به مصاحبه ثابت می کند که پرسش های آزمون نهاد حول چه محورهایی می چرخیده اند. به زبان ساده تر، این واقعیت پرده از دو حقیقت بر می دارد. اول آنکه پرسش های تخصصی آزمون های استخدامی نهاد تا حدی سطحی و غیر استاندارد, هستند که حتی دانش آموختگان حوزه های ادبیات و روانشناسی و الهیات هم می تواند به آنها پاسخ دهد؛ و دوم اینکه سهم پرسش های غیر تخصصی در هر آزمون به حدی است که متخصصان سایر رشته های علوم انسانی  به آسانی نیمی از پذیرفته شدگان را تشکیل می دهند. تحلیل آماری مدارک تحصیلی مستخدمین نشان میدهد که پرسش ها چه زاویه ای داشته اند  و آن زاویه چه کارنامه ای بدست میدهد! اکنون نخستین پرسش جدی حرفه اطلاع رسانی از دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور را مطرح می کنم:

نهاد از جذب نیروی انسانی دقیقاً چه هدفی را دنبال می کند؟

اگر قرار باشد دستگاه های اجرایی در راستای چشم انداز ایران 1404 برنامه های خود را تدوین کنند از نهاد هم انتظار می رود در بزرگترین اقدام خود یعنی جذب نیروی انسانی دومین ویژگی چشم انداز مذکور یعنی اتکاء به سهم برتر منابع انسانی را مد نظر قرار دهد. ایران 1404، بیش و پیش از هر چیزی نیازمند بکارگیری نیروی های متخصص است. راهبرد استخدامی نهاد دو نتیجه دارد یکی کاهش  سهم دارندگان مدرک کتابداری و دوم  استخدام فارغ التحصیلان سایر رشته ها نظیر ادبیات و الاهیات و روانشناسی و …روشن است که برای رفع اشتباه یعنی تربیت مستخدمین گروه دوم باید دوره های تخصصی علم اطلاعات  را برقرار کرد  و از آنجا که گروه دوم خواسته یا ناخواسته نمیتوانند پاسخگوی نیازها باشند آنگاه  عبارت “کتابداری علم وسیعی نیست” متولد میشود! عبارتی که پایه اش فرایند نادرستی است که اتفاقا ریشه اش در همین رویکرد استخدامی نهاد است. به همین دلیل رویکرد استخدامی نهاد  با این شرایط  نه تنها ضد بلکه نقیض چشم انداز است.

نظام پرداخت حقوق و دستمزد: نهاد علیرغم اینکه در جذب نیروی انسانی تلاش قابل توجهی داشته در حفظ این نیروها و جلب رضایتشان به باور من توفیقی نداشته است. متوسط حقوق کتابداران نهاد بسیار پایین تر از حدی است که این همکاران عزیز بتوانند زندگی آبرومندانه ای داشته باشند. خط فقر در ایران، هم اکنون از مرز یک میلیون تومان در ماه فراتر رفته است و بنا بر ادعای رئیس مرکز آمار ایران تنها در سال هشتاد و نه بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت ایران زیر خط فقر مطلق و بیش از ۳۰میلیون نفر زیر خط فقر نسبی به سر می‌برده اند. افزایش شمار فقرا تا کنون غیر قابل انکار است. با این حساب، اکثریت قریب به اتفاق کارکنان نهاد مطلقاً فقیر هستند. آیا بهتر نیست که بودجه نهاد به جای هزینه شدن در برنامه های خاص و البته بی ثمر، به عنوان پاداش در اختیار کتابداران قرار گیرد؟ می شناسم افرادی را که به عنوان کتابدار نهاد استخدام شده اند، اما به محض فراهم شدن فرصت کاری بهتر این سازمان را ترک کرده اند؛ و باز هم می شناسم افرادی را که هم اکنون کتابدار نهاد هستند و مترصدترک این سازمان به مقصدی دیگر ! آیا بهتر نیست نهاد از اشکالات نظام استخدامی کشور درس عبرت بگیرد و آنها را تکرار نکند؟ همیشه گفته شده است که اگر معلمان آموزش و پرورش، بیشترین حقوق را می گرفتند والدین، فرزندانشان را وا می داشتند تا در کنکور به جای پزشکی و مهندسی، معلمی را برگزینند. آن وقت باهوش ترین جوانان این کشور معلم می شدند و روشن است که دست پرودگان معلمان نخبه، دیپلمه های بی انگیزه و کم سواد امروز نبودند. نهاد باید در این مورد بیندیشد که چرا کتابداران، کار در کتابخانه های غیر عمومی را ترجیح می دهند؟ پاسخ، روشن است. علت را باید در نظام پرداخت حقوق و دستمزد دیگر سازمان ها جستجو کنیم که کتابدار را در تأمین معاشش با دشواری کمتری مواجه می کند. بر این اساس، دومین پرسش جدی حرفه اطلاع رسانی از آقای دبیر کل عبارت است از:

 برنامه نهاد برای افزایش حقوق و دستمزد کتابداران چیست؟

کلام آخر

انسانی تر اینست که آقای دبیر کل و مشاورعالی ایشان  با داوری گرفتن انصاف خود پاسخ این دو پرسش ساده اما اساسی رادر خلوت خود بدهند برای اینکه جواب اینها را تقریبا همه میدانند. به هر حال مدیریت، مسولیت به همراه دارد. و مسولیت سنگین میشود اگر میزبان بیت المال بوده و پای حقوق مردم در میان باشد.


برچسبها: , , ,

  ۲۹ نظر

 • كتابدار دانشگاهي گفت:

  آقاي عليمحمدي ! نهاد به اين نظرات وقعي نمي نهد. نگارش در نشريه هاي تخصصي دردي را دوا نمي كند. تنها در برنامه هاي صدا و سيما و رسانه هاي عمومي است كه مي توان حق خود و نابخردي نهاد را اثبات كرد. بلكه اين نشان دادن حقيقت در منظر عام باعث شود رويه ي غلط نهاد در بسياري از امور اصلاح شود.

 • پاسيار گفت:

  هر چند ارائه همه مطالب در يك مجلد، باعث انسجام نشريه مي شود، اين كه مطالب عطف را آهسته آهسته ارسال مي كنيد، باعث مي شود كه به مرور همه آنها را بخوانيم. كاري كه شايد در نگاه به كل شماره به تعوين بيفتد. اين ايده جديد جاي سپاس دارد.

 • سیدی گفت:

  سلام
  امیدوارم استادان و کتابداران ایران بتوانند با حرکتی بجا، انقلابی در وضعیت کتابداران و کتابخانه های عمومی به وجود آورند.این حرکت باید از جایی شروع می شد که شد ولی باید آن را دنبال کرد. امیدوارم بزرگان این رشته و پیشه انگیزه داشته باشند و حرکتی کنند تا کتابداران کتابخانه های عمومی که حرفشان هیچ وقت به هیچ جا نرسیده با همکاری این بزرگان بتوانند به حقوق پایمال شده خود برسند. ان شاءالله

 • فرخ ایزدی گفت:

  سلام.
  برعکس همیشه با این نوشته ات با وجود منطقی بودنش خوش نشدم!
  مشکل از آقای واعظی نیست! مشکل از ماست. مشکل از استاداییه که میگن چون سازمانها هر روز دارن در استخدام کتابدار بی میل تر میشن پس ما باید خودمون بریم دنبال کارای خلاقانه! و البته شاید بشه ولی فرهنگ در این وضعیت فقر! کجای زندگی ما جا داره که اطلاعات داشته باشه و بشه روش سرمایه گذاری کرد!؟
  و تازه اینهمه دانش آموخته!! آخه چقدر کار خلاقانه!؟ یه حرفی می زنن که آدم می مونه که آیا واقعا این گرامیان توی این مملکت نیستند!!؟؟ کار خودمون ازمون گرفتن نمی تونیم پسش بگیریم پاشیم بریم دنبال یه کار جدید و خلاقانه!!؟؟
  اون از وضعیت مدارس! اون از وضعیت دانشگاهها! اینم کتابخونه های عمومی! بقیه ی سازمان ها رو کلا بی خیال که یکی از مرتبط ترین شغلای مرتبط برای استخدام کارشناسان فرهنگیشون کتابداره! اما ادبیاتیا و الهیاتیا در اولویتن!

  اصلی ترین کار ممکن اینه که یه انسجام درست به وجود بیاد برای پس گرفتن پست های مدیریتی بالای مرتبط با کتابداران و از جمله همین نهاد! تا اون بالاییا غیرکتابدار باشن وضع همینه!
  تا این استادا همینکه خودشون فقیر نیستند کافیه وضع همینه! تا درد نیست همینه!
  درد نداریم درد!! مشکل از بی دردیه!

 • میترا آبیار گفت:

  ممنون از نکاتی که ذکر کردید. متاسفانه این دید در خود فارغ التحصیلان رشته های ادبیات و الهیات و .. هم وجود دارد که فکر میکنند بدون داشتن تخصص میتوانند در این رشته فعالیت کنند. البته همین حقوق کم هم بالاخره بهتر از هیچی است. همین دیروز به همکار تازه استخدام شده ی کارشناس ارشد ادبیات! کتابخانه مان، توضیحاتی در مورد سرشناسه، قوانین تعیین آن، شناسه افزوده ها و .. دادم و به وضوح تعجبش را از از اینکه کتابداری هم اصول و قواعدی دارد، دیدم. انگار تازه متوجه شد که کتابداری هم علم است!

 • کتابدار متخصص گفت:

  درود بر آقای دکتر افشار به خاطر نقد منصفانه ایشان از نهاد پادگان های عمومی ایران و درود بر آقای علیمحمدی به خاطر یادداشت به جای ایشان
  حقیقتا آقای دکتر افشار استادی اندیشمند و دانشمند در حوزه کتابداری و مدیریت بوده و هستند.

 • کتابدار دلسوز گفت:

  هزاران درود بر جناب آقای دکتر افشار به خاطر دفاع از کتابداران مظلوم و بیچاره نهاد کتابخانه های عمومی کشور

 • کتابدار گفت:

  سلام
  یادمه وقتی از طرف نهاد قرار بود برای ارزشیابی کارکنان امتحان برگزار کنند. سر جلسه ای که با چنان شکوه و عظمتی برگزار می شد . کنار دستی من خیلی مضطرب بود و مدام می گفت :آخه من چه جوابی بدهم . چی بنویسم . من که متوجه شدم از استخدامی های جدید نهاد است .ازش خواستم آرام باشد و هر چه در دانشگاه به یاد دارد همان را جواب دهد . در جواب به من گفت من اقتصاد خوندم از کتابداری هیچ نمی دانم . جوابی برایش نداشتم خوب بهش نگاه کردم و با خودم گفتم خوب اینو تو نباید جواب بدی نهاد باید جواب بده که تو چی بنویسی !

 • کتابدار نهاد گفت:

  شنیده ها حاکی است که حقوق مستخدم آموزش و پرورش از حقوق فوق لیسانس کتابداری نهاد بیشتر است!!!!!

 • منابع ارسالی نهاد گفت:

  هر هفته شاهد ارسال منابعی از طرف نهاد کتابخانه های عمومی کشور هستیم که اگر از آنها مسابقه ای برگزار نشود، تقریبا هیچ متقاضی ای نخواهند داشت. طرح کتاب من هم فقط منابعی را ارسال می کند که مورد پسند خود نهاد باشد؛ آیا به این میگویند کتابخانه؟
  حتی کتابداران متخصص و فوق تخصص کتابخانه ها حق اظهار نظر و مجموعه سازی ندارند با اینکه کتابدار هر کتابخانه ای بهتر از هر کس دیگری که مثلا در تهران لم داده میداند که چه برای کتابخانه اش بخرد و چه نخرد!
  چرا به جای فرستادن کتابهایی که متقاضی کم دارند حقوق کارمندان افزایش پیدا نمیکند؟

 • ..... گفت:

  شما که می فرمایید بودجه ما بیشتر از این نیست و نمی توانیم حقوق کتابداران بیچاره نهاد را افزایش دهیم! لطفا به این سوال پاسخ دهید:
  آیا بهتر نیست که به جای صرف هزینه های هنگفت برای خرید منابع مورد پسند شخصی حقوق کتابداران بیچاره نهاد را افزایش دهید؟

 • samy گفت:

  با سلام
  ممنون از نکاتی که ارائه کردید
  من هم یکی از همون فارغ التحصیلان کتابداری هستم که هر روز باید حرص بخورم که الان من باید تو کتابخانه شهرمون بودم اما رفتن نیروهایی را استخدام کردن که از کتابداری فقط به مفهوم امانت دادن کتاب توجه می کنن و هیچ چیزی از این رشته نمی دادن من تعجب می کنن اینها چطور استخدام شدن که نمی تونن کتاب و تو قسه فایل کنن .
  با اینکه تو شهر نیاز به کتابدار داشتن حاضر نشدن منو بصورت هشتاد روزه استخدام کنند کتابخانه به تعطیلی کشده می شد تا اینکه از نیروهایی که تازه استخدام شده بودند به کتابخانه شهر ما فرستادند
  ما که راضی به این عدالتی که شماها بوجود آوردید نیستم ادبیاتی و روانشناسی بیاد کتابدار بشه و کسی با مدرک کتابداری که به این شغل هم واقعا نیاز داره تو خونه بیکار بشینه ما راضی نیستیم

 • zare گفت:

  سلام
  امسال خبری از استخدامی نهاد نیست نکنه امسال نیرو نمیگیرن
  اگه زحمتی نیست خبری در این مورد بدید

  • کتابدار نهاد گفت:

   بهتره به جای گرفتن نیروی جدید و افزایش کمیت، به فکر کیفیت باشند و حقوق کتابداران بیچاره را افزایش دهند.

 • کتابدار نهاد گفت:

  با سلام
  دوستمون حرف خوبی گفتن که بجای کمیت به فکر کیفیت باشند و حقوق کتابداران نهاد رو افزایش دهند.اما متاسفانه نهاد فقط به فکر کمیته اصلا به کیفیت نگاه نمیکنه فقط آمار آمار آمار اعداد و ارقام براش مهمه به هیچ کدوم از حرفای کتابدار هم توجه نمیشه تو سیستمشون؛ نامه بنویسی بگی فلان مشکلو تو کتابخونه دارم باید همراه با نامه فاتحه هم بخونی چون اگه نامه بره دیگه جوابش نمیاداز اینا بگذریم میرسیم به مجموعه سازیشون که دوستمون اشاره کردن که با نظر شخصی خودشون کتاب میفرستن تا حالا نشده بپرسن چه کتابایی نیاز دارین به قول دوستمون طرج کتاب من هم که دل بخواهیه هرچی دوست داشتن سند میکنن.ی چیز دیگه آخه وقتی شرایط کتابخونه نامساعده از نظر تجهیزات و خیلی چیزای دیگه چجوری ما عضو جذب کنیم این همه میگن عضو بگیرین عضو بگیرین در حالی که وقتی تجهیزات مورد نیاز برای کتابخونه رو میخواییم میگن نداریم ندارم کی این مسائل حل میشه آخه

 • حسين گفت:

  امان از كتابداراي شاغل در نهاد كه انقدرحريص و بي انصافند بابا آجيل عيدتونم كه به راهه

 • دردآشنا گفت:

  با سلام و احترام
  جناب آقای دکتر افشار متاسفانه باید خدمت شما عرض کنم مشکل ما فقط به این مسائل ختم نمی شود، من در یکی از ادارات کل استانها مشغول به خدمت هستم با سابقه کار بیش از 10 ده سال حکم سال 91 بنده زیر 500هزار تومان بود؟؟؟!!!
  رئیس جمهور هم یک حق بهره وری 100 تومانی داده که اوایل هر 6 ماه یکبار میدادند و اخیرادر 3 ماه گذشته ماهانه ولی روی حکم نمی آورند.
  بدتر از آن برای هیچکدام از همکاران ستادی حکم مسئولیت نزده و ما همان با حکم کتابدار خدمت می کنیم و اگر بخواهیم از مجموعه خارج شویم سابقه کار مدیریت در دست نداریم (آآآآه )
  یادم است چند بار در جلسات مسئولین نهاد اعتراضی بر حقوق و دستمزد داشته ایم که بلافاصله با انتقاد شدید معاونین نهاد مواجه شدیم و گفتند هرکس دوست ندارد استعفا بدهد ما هم بلافاصله تائید میکنیم ، جناب دبیر کل در جلسات می گویند همکاران را در استان توجیه کنید مشکلات مالی را مطرح نکنند کاری از دست من بر نمی آید
  پس کدام مسئول بی مسئولیت باید به داد ما برسد.
  خوب است بدانید اخیرا از یکی از همکاران “آقا” شنیدم فرزندش در خیابان (آبمیوه رانی خواسته) و برای اینکه ایشان قدرت خرید آبمیوه هزار تومانی نداشته راهش را از پس کوچه گرفته تا شاید بچه فراموش کند، به نظر شما این خیانت در حق یک تحصیلکرده نیست.
  آدم دلش می خواد خون گریه کنه، داد بزنه، زجه بکشه و لی آخرش به کجا می رسه
  وای به حال ما، عجب روزگار غریبی است …

 • افشار گفت:

  سلام شما خودتون هم صداقت ندارید چون محال بشه بهتون نمره منفی داد

 • کارمند پادگان نهاد گفت:

  سلام, من یکی از اون فقیرای مطلقی هستم که گفتید . با سابقه ای که دارم همه این مطالب رو تایید میکنم . امیدوارم یکی پیدا بشه و سردمداران مستبد و البته بی منطق نهاد رو به سزای حق و ناحق کردنهاشون برسونه. ان شاء الله

 • علی گفت:

  سلام. چگونه می توانم کارنامه آزمون استخدامی نهاد کتابخانه های عمومی کشور که در تاریخ 25 اسفند ماه سال 91 برگزار شد را پیدا کنم تا از نمرات اکتسابی و امتیاز خود آگاه ومطلع شوم لطفا و خواهشا جواب ذهید و پاسخ را به ایمیل نوشته شده در فوق ارسال نمایید . آخر سازمان سنجش اعلام کرده بود که نرم افزاری حاوی نمرات داوطلبان ارایه خواهد داد که هنوز خبری نیست

 • سلام!
  اينجانب بيش از پانزده سال در كتابخانه هاي عمومي سابق ارشاد در استانهاي قم، خراسان، تهران و آذربايجان شرقي در قامت كتابدار، مسئول كتابخانه، مسئول كتابخانه هاي شهرستان و در نهايت در دبيرخانه هيات امناي كتابخانه هاي عمومي و نيز نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور از كتابدار فهرستنويس تا كارشناس مسئول و معاون امور كتابخانه هاي عمومي كشور اشتغال داشته ام.
  برخي از نقدهاي مرا در وبلاگ درج شده مي توانيد بخوانيد. اختلافهاي بنيادي با مسئولين نهاد داشته و عليرغم اتمام كار از سال 1389 هنوز به دليل كتابدار بودن همسرم دامنه ي اختلافات روز بروز بيشتر مي شود. همسرم در اين ميان قرباني نقد هايي كه به نهادي ها داشته ام، شده است. تا اينكه ايشان را به بهانه ي مستاصل كردن من اخراج كردند و از بهمن ماه سال گذشته (1391) عدم نياز به ايشان را با 20 سال سابقه و مدرك كتابداري كارشناسي و دانشجوي كارشناسي ارشد كتابداري با گرايش كتابخانه هاي عمومي ابلاغ كردند. چرا؟ خود من هم نميدانم كه اختلاف با اينجانب چه ربطي به همسرم و خواهر همسرم دارد كه ايشان را نيز دو سال پيش اخراج كرده بودند. لازم به توضيح است زمانيكه با همسرم ازدواج كردم هر دوي ايشان در دبيرخانه هيات امنا مشغول به كار بودند!!!
  جالب است اين را بدانيد كه قانون گريزي نهاد چنان است كه برخي را دكتر افشار در مناظره برنامه كارنامه با مشاور نهاد مطرح كردند ولي به اين نكته هنوز در جايي اشاره اي نشده است و دارم مقاله انتقادي مي نويسم. اما آن نكته چيست؟
  يك كتابدار با هر سال سابقه كاري و هر مدرك تحصيلي و هر دانش و تجربه اي بدون هيچ دليلي اخراج مي شود و حتي نمي تواند حق و حقوق مترتب بر سوابق و سنوات و نيز بيمه بيكاري خود را دريافت كند!!!
  يعني نه ديوان عدالت اداري و نه اداره كار به شكايت شما رسيدگي خواهد كرد! و اينجاست كه دكتر افشار وقتي مي گويد:” كتابخانه ها را به پادگان تبديل كرده ايد…” يك سوي قضيه است كه بايد مطيع بي چون و چرا باشيد ولي سوي ديگر آن است كه مرجع بالاتري براي رسيدگي به شكايت كتابدار وجود ندارد و يا با همين شرايطي كه هست _ همانطور كه يكي از كامنت ها از قول مسئولين نهاد گفته_ حق هيچ اعتراض يا حتي خواسته اي را نداريد و يا بايد برويد اگر هم كه شرايط مرا داشته باشيد كه …
  اين نكته اي كه خدمتتان عرض كردم يكي از رسالت هاي عطف، ليزنا، ادكاو ساير استادان و دست اندكاران حوزه كتابداري و كتابخانه هاست تا حداقل نسبت به قانون گريزي نهاد اطلاع رساني شود تا ببينيم گوش شنوايي از مسئولين در رسيدگي به اين مسئله وجود دارد يا خير!

  • کتابدار گفت:

   سلام آقای عربشاهی
   بنظرمن همش تقصیرشماست که تو دوره اصلاحات اومدین وکتابخونه هاروازارشادجداکردین خداازباعث وبانیش نگذره اون موقع که باارشادبودیم اون تکلیفمون بودخدابه دادمون برسه حالاکه دیگه یه عده… روسرمون سروری میکنن

  • کتابدارناامید گفت:

   سلام
   آقای عربشاهی ماخودمون ازمشکلاتمون خبرداریم راهنماییمون کنیدچه جوری حقمونو بگیریم وقتی دستون جایی بندنیست نه دیوان عدالت اداری کمکی بهمون میکنه نه ریاست جمهوری (چه جدیدچه قدیمیش)مابایدچه کارکنیم؟
   حالاکه کتابدارهاکه گرداننده کتابخانه هاهستنداهمیت ندارند پس کتابخونه ها روببندید یعنی همکاراچندروزنرن سرکارببینم کی اونوقت این حرفارو تکرارمی کنه؟راستی من شنیدم حقوق پایتخت نشین ها خیلی بیشترازاین حرفاست راسته؟مطمئنا اگه کم می گرفتن تا خالا یه کاری کرده بودن چون شهرستانهاتعدادکتابدارهاکمه کمترجرات انجام کاری رودارن

 • کتابدارمظلوم گفت:

  سلام .آقای زرشناس به عنوان مشاور عالی دبیر کل محترم نهاد،باید نتونه جواب بده ،بررسی کنید ببینید این مدت چه تعداد از کتابهای ایشان با حمایت نهاد چاپ ویا خریداری شده .درصورتیکه کسی اونها رو مطالعه نمیکنه.بعدگزینه سابقه رو از احکام حذف میکنند .مزایا تعلق نمیگیره وخیلی دیگه عدالت یعنی این ….

 • سلام
  با تشکر از دکتر افشار، چرا نهاد برای کتاب خریدن و نمایشگاه و خرجای بی فایده پول داره ولی نوبت کارمندای بیچاره که میشه میگن نهاد یک ارگان غیر دولتیه و درامدش از نیم درصد شهرداریه؟؟؟

 • رضا گفت:

  ای وای بر اسیری کز یاد رفته باشد
  در دام مانده باشد صیاد رفته باشد
  به امید روزی که کتابداران زحمت کش کتابخانه های عمومی از گفتن مبلغ دریافتی ماهانشون شرمنده نباشن

 • payam گفت:

  مطالب عزیزان گویای این واقعیت است که تا زمانی نهاد کتابخانه ها با رابطه بازی و اقوام پرستی به کانون بازنشستگان !!!!تبدیل شده است وضع از این بهتر نمی شود شما سری به نهاد بزنید ببینید چند تا افراد بالای ۵۰ سال بازنشسته از نهاد های دیگر به عنوان مشاور و …. در نهاد پول بیت المال را به یغما می برند .(……………)و… تا کی می خواهند با سیاست های غلط خود ظلم به کتابداران بکنند .(………)چه برنامه ای جهت پویایی و تحول امور اداری نهاد را داده اندوقص علی هذا

  =========

  عطف: نقطه چین های داخل پرانتز به جای اسامی آمده است که به زعم نویسنده با رابطه بر سرکار آمده اند. این اسامی در عطف محفوظ خواهند بود.

 • کتابدار بازنشسته گفت:

  سلام
  تا موقعیکه فضای باز و انتقاد و انتقاد پذیری در سطح مدیران جا نیفتاده ، مشکلی حل نخواهد شد. فکر میکنم ریاست نهاد با … به گفته های ما نگاه میکند. و ……!

 • مظلوم کتابدار گفت:

  سلام همکارهای گلم به نظر من یک دست صدا نداره به قول معروف بچه تا گریه نکنه مادرش نمیدونه که این بدبخت گرسنه است من هم مثل بقیه همکارها وقتی فیشهای حقوقی بقیه کارمندها رو با اون بند و تبصره هانگاه میکنم به خاطر ظلم و بیعدالتی که داره در حق ماکتابدارها میشه حسرت میخورم باید یه طومار تهیه بشه و همه کتابدارها اعتراضات و خواسته هاشون رو تو اون بنویسن و امضا کنن مطمئنا وقتی همه یکصدا باشن نهاد هیچ کس رو نمیتونه اخراج یا توبیخ کنه

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك