من کتابدارم را دوست دارم!

معرفي — توسط در مهر ۱۶, ۱۳۹۰ در ۹:۴۸ ق.ظ

کتابداران 122 هزار کتابخانه در سراسر ايالات متحده آمريکا روزانه بر زندگي ميليون ها آمريکايي اثر گذار هستند. مؤسسه کارنگي نيويورک و روزنامه نيويورک تايمز با ابداع جايزه «من کتابدارم را دوست دارم!» فرصتي ايجاد کرده اند تا کاربران اين کتابخانه ها سر شوق آيند و به بيان خاطره و تاثيرات مثبتي که کتابدار مورد نظر خود با فعاليت هاي خاص و برتر خود بر آنها گذاشته است، بپردازند و بدين ترتيب کتابدار نمونه خود را در حوزه هاي کتابخانه هاي آموزشگاهي، عمومي، و دانشگاهي معرفي  کنند.

هر يک از 10 کتابدار برنده اين جايزه، 5000 دلار جايزه نقدي، يک لوح، و 500 دلار هزينه سفر به نيويورک به منظور شرکت در مراسم اهداي جوايزدريافت مي کنند. علاوه بر آن، يک لوح تقدير نيز به کتابخانه هر يک از برندگان اهدا مي شود.

اين جايزه در سال هاي 2008، 2009، و 2010 به کتابداران آمريکا اهدا شده است. برنده هاي امسال نيز در هشتم دسامبر 2011 طي مراسمي در نيويورک تايمز معرفي خواهند شد.

در سه سال گذشته، 30 کتابدار از سراسر ايالات متحده برنده جايزه «من کتابدارم را دوست دارم!» شده اند. در سال گذشته (2010) بيش از 2000 نفر از کاربران کتابخانه ها در سرارسر کشور کتابدار نمونه خود را معرفي کردند. برندگان سه سال گذشته به اين دلايل انتخاب شدند: ايجاد باغ هاي مشارکتي[1]، کمک به دانش آموزان با معلوليت زياد در مطالعه آثار ادبي کلاسيک، کمک به دانشجويان دوره هاي ناپيوسته در فراگيري فناوري هاي جديد براي يافتن شغل هاي بهتر، … .

نامزدهاي معرفي شده بايد کتابدار با مدرک فوق ليسانس مورد تاييد انجمن کتابداران آمريکا (ALA) در رشته کتابداري و اطلاع رساني، يا فوق ليسانس با تخصص در نرم افزار کتابخانه مدارس از يک واحد آموزشي مورد تاييد شوراي ملي ارزيابي آموزش معلمان[2] باشند. نامزدها بايد شاغل در يکي از کتابخانه ها عمومي، يا در يکي از کتابخانه هاي کالج هاي معتبر دو ساله يا چهار ساله، دانشگاه ها، يا مدارس معتبر دوره آموزشي 12 ساله، باشند.

جايزه «من کتابدارم را دوست دارم!» از سوي مؤسسه کارنگي نيويورک و روزنامه نيويورک تايمز به عنوان يکي از قديمي ترين روزنامه هاي ايالات متحده آمريکا، پشتيباني و از سوي انجمن کتابداران آمريکا به عنوان قديمي ترين و بزرگترين انجمن کتابداري در جهان، با همکاري کمپين کتابخانه هاي آمريکا، کمپيني که توسط انجمن کتابداران آمريکا براي ارتقاء کيفي کتابخانه ها تاسيس شده است، مديريت مي شود.

 

نظرات شركت كنندگان در مسابقه سال 2010 درباره الن ام. دولن، يكي از برندگان اين سال:


نامزد: الن ام. دولن

از كتابخانه عمومي شروزبري در شهر شروزبري ايالت ماساچوست آمريكا

نظردهنده: نام ايشان به درخواست خودشان حذف شد.


1- لطفا در 2 يا 3 جمله بگوييد كه چرا نامزد شما بايد برنده اين جايزه شود. وجه تمايز و برتري او در چيست؟

الن هميشه با لبخندي بر لب و خوشامدگويي دوستانه حضور دارد. هنگامي كه كتابخانه شلوغ مي شود، معمولاً الن را مي بينيم كه با جديت در حال كمك كردن به كاركنان ميز امانت است، و باز هم با لبخندي دوستانه. الن در عصرها و تعطيلات آخر هفته هم در كتابخانه حضور دارد و به گردآوري اطلاعات مربوط به بازخورد فعاليت هاي كتابخانه در گروه هاي كوچك و بزرگ، و به آموزش اهداف و نيازهاي كتابخانه به عموم مردم مي پردازد.

2- لطفا چند مورد از مواردي را كه فرد منتخب به شما كمك كرده و تجربه شما را در بهره برداري از كتابخانه موفق ساخته است، بيان كنيد. به عنوان مثال، آيا او در شما علاقه اي به ادبيات ايجاد كرده است؟ آيا به شما در انجام يك پروژه يا گردآوري هر نوع اطلاعات لازم كمك كرده است؟

موقعي كه من با پسر كوچكترم كار مي كردم تا مهارتهاي خواندن را در او تقويت كنم، الن كمك بزرگي به من كرد. من يك كتاب برنامه ريزي مطالعه داشتم كه در آن كتابهايي براي مطالعه توصيه شده بود. من نمي توانستم آن كتابها را در قفسه ها پيدا كنم. الن نحوه جستجوي برخط كتاب را به من آموزش داد تا كتابهاي خاص را از طريق مبادله بين كتابخانه اي درخواست كنم. اين كه توانسته بودم كتابهاي لازم را موقعي كه به آنها نياز داشتم، تحويل بگيرم برايم بسيار شگفت انگيز بود. با پايان دوره تابستان، ما بيش از 40 كتاب خوانده بوديم و توانايي خواندن پسرم هم تا حد بسيار زيادي ارتقا يافته بود! اگر كمك هاي الن نبود، من با فهرست برخط كتابها آشنا نمي شدم و ممكن بود پسرم همچنان با مشكل خواندنش درگير بماند.

حالا من ديگر مي توانم از برنامه امانت بين كتابخانه اي براي جستجوي موضوعات فراوان مورد علاقه ام استفاده كنم.

3- كتابدار مورد نظر شما چه تاثيري بر محله شما گذاشته است؟ لطفا موارد خاص را بيان كنيد.

الن كوشش فراواني براي تماس و ايجاد ارتباط با افراد محله ما نموده است. از جمله آنها مي توانم به اين موارد اشاره كنم: ملاقات با گروه ها، برگزاري تورهاي بازديد از كتابخانه، سخنراني در گردهمايي هاي شهري، شركت در برنامه هاي تلويزيوني محله، و تهيه يك خبرنامه محلي كه به خانه هاي ما پست مي شود. الن يك ستون در خبرنامه دارد كه من مشتاق خواندن آن در هر شماره از خبرنامه هستم. الن ذره اي از خود را نثار ستونش مي كند و بدين ترتيب شما را وا مي دارد تا آن را در محله و كتابخانه منعكس كنيد. اين خبرنامه كه توسط الن راه اندازي شد، وسيله شگفت انگيزي براي ايجاد ارتباط براي برنامه هاي متعدد در دست اجراي كتابخانه است. تمامي اين برنامه ها در دوره فعاليت الن آغاز شده اند و همچنان ادامه دارند.

الن يك حرفه اي به تمام معني است.

4- فرد منتخب شما و كتابخانه او چگونه در ارتقاي كيفيت زندگي شما نقش داشته اند؟

الن و كتابخانه او با گشودن چشم هاي من به كتابخانه و ارائه طيف وسيعي از خدمات، در بهبود زندگي من نقش داشته اند. من علاوه بر برنامه امانت بين كتابخانه اي، از كتابخانه براي دستيابي به كتابهاي شنيداري و استفاده در دستگاه پخش mp3 خودم استفاده مي كنم. به اين ترتيب من به سادگي مي توانم بسياري از متون كلاسيك مورد علاقه ام را بخرم و هنگام رسيدگي به باغچه ام يا گرداندن سگم به آن ها گوش بدهم. من بسياري از اينها را فرصت نداشتم بنشينم و مطالعه كنم، مثلا كتاب «سرچشمه» يا «اطلس شانه اش را بالا انداخت» اثر آين رند. امكان دريافت ادبيات به فرمت مورد نياز، مردم را در گسترش افكارشان كمك مي كند.

من از طريق برنامه هاي ارائه شده در كتابخانه توانستم در كلاس هاي مورد علاقه ام، مثل آشپزي هندي، شركت كنم.

5- چگونه نامزد منتخب شما كتابخانه را به مكان بهتري مبدل نموده است؟

الن محيطي دوستانه و مفيد ايجاد كرده است. الن براي دستيابي به بيرون و برقراري ارتباط با مردم بسيار كوشيده است. گواه آن اين است كه شروزبري يكي از بيشترين ترافيك را در كتابخانه هاي اين ايالت دارد. ما از داشتن الن خوشبختيم و من معتقدم او بايد به دريافت اين جايزه مفتخر شود.[1] . باغ مشارکتي (Community garden) باغي است که با مشارکت گروهي از مردم ايجاد مي شود و در آن علاوه بر درختان و گلهاي گوناگون، سبزيجات و حتي صيفي جات کشت مي شود. همه مشارکت کنندگان از منافع آن، شامل محصولات، ارتقاء روحيه مشارکت و همکاري، افزايش سطح سلامت، بهره مند مي شوند. مالکيت اين باغ ها غالباً در اختيار دولت است اما مديريت و حق بهره برداري از آنها طي قراردادي به گروهي از متقاضيان اعطا مي گردد. محصور يا باز بودن باغ منوط به تصميم مشارکت کنندگان است.


برچسبها: ,

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك