کتابداران دورکار

تاریخ و تجربه — توسط در مرداد ۱۶, ۱۳۹۰ در ۹:۵۱ ق.ظ

در كتابخانه را می‌زند؛ كسي نيست. دستگیره را می‌چرخاند و وقتي آن را هل مي‌دهد در باز مي‌شود. درست روبه‌روي در ورودي، نوشته‌اي درشت به چشم مي‌خورد با این مضمون: “اين كتابخانه به صورت دوركار، عمل مي‌كند”.

طرف حيران از اين نوشته، و اینکه دورکاری چه ربطی به کتابخانه دارد، با خودش خيالاتي مي‌كند و می‌پرسد “يعني كه چه؟” اما چون اين چند وقته اصطلاح دوركاري براي هر چيزي را شنيده و حتي اداره خودشان هم يك سري را دوركار كرده، چندان پيگير قضيه نمي‌شود و وارد كتابخانه مي‌شود. بر بالاي ميز امانت نوشته درشت و قرمز ديگري به چشم مي‌خورد: “كاربر گرامي، به كتابخانه دوركار خوش آمديد.” و در زير آن ادامه داده است، در صورت نياز به كمك به راهنماي مقابل مراجعه كنيد. با خودش فکر می‌کند: “بد هم نیست، حالا که ظاهرا کسی نیست، با خیال راحت و بدون مزاحمت کتابداران در کتابخانه سیاحت خواهم کرد. اینطور که پیداست از سیر تا پیاز عملیات دورکاری کتابخانه هم در این راهنما آمده است.”

بر پيشاني راهنما نوشته: وضعیت خود را بر اساس موارد زیر تعیین کنید:

  1. “اگر خودتان كاربر دانا و عاقلي هستيد، به كارتان برسيد. اميدواريم از سرويس ما راضي باشيد. از اينكه مزاحم وقت شريف كتابدار نمي‌شويد هم مضافا سپاسگزاريم”.
  2. اگر كاربر بي‌دست و پايي هستيد و دائم باید كسي دم دستتان باشد و يا دائم شما را بپايد، گوشي زرد رنگ روی میز را برداريد و كليد 1 را بزنيد و راهنمای صوتی را دنبال کنید.
  3. اگر مي‌خواهيد كتاب امانت بگيريد، اسم كتاب و اسم خودتان را روي فرم شماره 1 بنويسيد و تشريف ببريد منزل، تا روز سه‌شنبه كه شيفت نزديك‌كاري است، خدمت برسيم و مراسم امانت كتاب را برايتان به جاي آوريم. عدم حضور شما در روز سه‌شنبه به معناي انصراف از امانت كتاب است.
  4. اگر پرسش دست دوم مرجع داريد که خیلی فوری-فوتی نیست، پرسش و نام خود را در فرم شماره 2 بنويسيد. ايضا شما نيز تشريف محترم را ببريد و روز سه‌شنبه که روز نزدیک‌کاری است، به كتابخانه مراجعه نمائيد تا پاسخ شما را بدهيم.
  5. اگر مي‌خواهيد كتاب امانتي خود را به كتابخانه بازگردانيد، شماره 2 را با گوشی تلفن بگیرید و بر اساس راهنمای صوتی عمل کنید. پس از شماره‌گیری، توضیحات زیر به گوش می‌رسد: “از اینکه کتابهای خود را سر وقت عودت داده‌اید متشکریم. لطفا كتاب‌ها را در سبد شماره 1 قرار دهيد. مراقب باشيد كتاب‌ها را مثل خربزه روي هم نريزيد. ناسلامتي شما قشر فرهنگي هستيد و بايد كمي نظم و ترتيب ياد بگيريد. در خانه و مدرسه و دانشگاه كه يادتان نداده‌اند. اصلا خجالت نمي‌كشي كتاب‌هاي كتابخانه را به هم مي‌ريزي. كتاب رو بذار تا وقتي آمدم به حسابت برسم. اصلا يكماه حق نداري كتابخانه بيايي تا ياد بگيري كه كتابخانه جاي اين شلخته‌بازي‌ها نيست. … با ترس گوشی را می‌گذارد…

 با این اوصاف می‌ماند با چند روز تاخیر در بازگشت کتاب چه کند. خوشبختانه کتابخانه دورکار و مدرن مثل اینکه فکر همه جا را کرده است. در جای دیگری از راهنمای کتابخانه دورکار آمده است: “در صورتی که كتاب ديركرد دارد شماره 3 را با همان گوشی تلفن قرمز رنگ بگیرید.” بعد از شماره‌گیری، این صدا به گوش می‌رسد: “واقعا خجالت نمی‌کشی. مثلا خودت را جزء قشر کتابخوان به حساب می‌آوری. فکر کردی کتاب هم چیزیه که بخوای ازش کره بگیری. واقعا که… حالا به تعداد روزهاي تاخير از قرار روزي پانصد تومان به حساب عابر بانك شماره…. واريز کرده و مبلغ و شماره تراکنش را از طریق پیامک به این شماره …. ارسال کنید تا حساب کار دستتان بیاید. تعرفه تاخیر بر اساس تعرفه‌های غیریارانه‌ای محاسبه می‌شود. در ضمن دفعه آخرتان باشد کتابها تاخیر دارند و الا باید روز نزدیک‌کاری تشریف بیاورید تا حسابی توجیه‌تان کنیم.

همینطور راهنما را مرور می‌کند و در ادامه می‌خواند: “برای پرسش فوری و دست اول مرجع شماره 4 را بگیرید”. از توی گوشی تلفن می‌شنود: “اگر سئوالتان اینقدر مهم است که اصلا نمی‌توانید  تا شیفت نزدیک‌کاری صبر کنید، از همان دری که وارد شده اید، خارج شده و به راهرو سمت راست بپیچید و دربی را که روی آن نوشته “آبدارخانه” و در داخل پرانتز نوشته “(فقط برای امور مهم دورکاری مراجعه شود)” را بزنید. اگر روز نزدیک‌کاری آبدارچی محترم کتابخانه بود، ایشان شما را راهنمایی خواهند کرد؛ اگر هم ایشان دورکار بودند که چاره‌ای نیست. از قدیم گفته اند: مرغ زیرک چون به دام افتد تحمل بایدش. در ضمن باید تابع قوانین بود. کتابخانه که جای این بی در و پیکری‌ها و بی قانونی‌ها نیست که هر وقت هوس کردی و دلت خواست بلند شوی و بیایی وقت مردم را بگیری. بالاخره شما یک جایی باید طعم شیرین قوانین دقیق و منظم را بچشی. ما در این کتابخانه یکی از وظایف مهمی که سرلوحه کار خودمان قرار داده‌ایم، فرهنگ‌سازی در جهت ترقی وضعیت قانون‌مداری مراجعان است. بنابراین بهتر است مانند یک کاربر کتابخانه‌ای فهیم و فرهیخته، کمی صبر و قانونمداری را به فرهنگ خود بیافزائید و تشریف ببرید منزل تا روز نزدیک‌کاری، از نزدیک و سبیل به سبیل شما را توجیه کنیم. تا آن وقت هم هیچ کس از بی‌سئوالی و بی‌جوابی نمی‌میرد.

“به امید دیدار مجدد شما در محیط دلچسب و کاربرمدار کتابخانه دورکار ما”


برچسبها: , , ,

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك