یک کتابدار ایرانی در سازمان ملل!

تاریخ و تجربه — توسط در بهمن ۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۲۴ ق.ظ

در شماره ویژه خبرنامه انجمن در دوره سوم به سال 1349 خبر یک سخنرانی آمده است که در آن یک کتابدار ایرانی شاغل در سازمان ملل به نام منصور علی فریدی برای اعضای انجمن سخنرانی کرده است.حضور یک کتابدار ایرانی در سازمان ملل و نکاتی که او در متن سخنانش بدانها اشاره میکند،خواننده را با کمیت و کیفیت کتابداری ایران در سالهای آغازین بیشتر آشنا میکند

تجربياتي در مورد تأسيس و تنظيم كتابخانه‌هاي نوبنياد

سخنراني آقاي منصور علي فريدي در مجمع عمومي انجمن كتابداران ايران

آقاي منصور علي فريدي از كارمندان با سابقه سازمان ملل متحد هستند كه با موافقت دبيركل سازمان مزبور براي تنظيم كتابخانه و بايگاني وزارت امورخارجه به ايران آمده‌اند. ايشان داراي فوق‌ليسانس در رشته كتابداري از دانشگاه لنگ ايلند نيويورك (L.I.U.)، فوق‌ليسانس در كارگرداني سينما و تلويزيون و راديو از دانشگاه نيويورك (N.Y.U) و ليسانس در علوم اجتماعي از دانشگاه شهر نيويورك (CCNY) هستند. آقاي فريدي كتابي تحت عنوان Mannual of the library تأليف نموده و در كارگرداني فيلم‌هاي زيادي شركت نموده‌اند كه يكي از آنها برنده جايزه بين‌المللي 1964 در وانكور كانادا بوده است. آقاي فريدي به دعوت انجمن كتابداران روز يكشنبه 4 بهمن ماه در كنفرانس سالانه انجمن كتابداران سخنراني جانبي ايراد كردند، كه در اينجا به طور خلاصه آورده مي‌شود:

بانوان و آقايان و همكاران عزيز! خوشوقتم كه در اين هنگام كه انجمن كتابداران مجمع عمومي دارند در ايران هستم و از من دعوت شده است كه شمه‌اي از تجربيات خود را به عرض برسانم. علاقه من به انجمن كتابداران و كتابداران ايران از هنگامي شروع شد كه نشريات انجمن و ساير نشريات نظير چكيده جرايد و غيره به سازمان ملل رسيد و من به آن افتخار مي‌كردم.

از همان روزهاي اول كه در وزارت امور خارجه مشغول كار شدم احتياج به كتابدار را احساس كردم و متوجه كمبود كتابدار در ايران شدم. البته اين كمبود كتابدار در آمريكا نيز كاملاً وجود دارد و در حال حاضر به بيش از يكصد هزار كتابدار نيازمند مي‌باشند. با توجه به نياز كتابدار در ايران شرايط ورودي رشته كتابداري دشوار است و از اين نظر من هم خوشحالم و هم متأسف. خوشحالم از اينكه سطح معلومات كتابداران بالا نگاهداشته خواهد شد و متأسفم كه هر سال تعداد كمي فارغ‌التحصيل مي‌شوند و اين تعداد كم نمي‌تواند احتياجات كشور را تأمين نمايد.

در مورد لزوم انجمن آقاي فريدي چنين اظهار داشتند: در اين زمان با كثرت انتشارات و به بازار آمدن ماشين‌هاي جديد، يك كتابدار به تنهائي نمي‌تواند از عهده تمام كارها برآيد و بايد انجمني وجود داشته باشد كه كمك‌هاي فني در اختيار اعضاي خود بگذارد و اعضا نبايد در انتظار آن باشند كه اعضاي هيأت مديره تمام كارها را انجام دهد؛ اعضا بايد در كميته‌هاي مختلف فعاليت داشته باشند و در زمينه‌هاي فني و معرفي ماشين‌ها و لوازم جديد نظريات خود را منتشر و به اطلاع اعضا برسانند. ضمناً كتابخانه‌ها بايد هر كدام در يك يا دو موضوع داراي مجموعه كامل باشند و از طريق امانت بين كتابخانه‌ها Inter library loan احتياجات خود را رفع نمايند. مسلم است كه اگر كتابخانه‌ها همه چيز داشته باشند هيچ كدام را كامل نخواهد داشت و چنين كتابخانه‌اي قابل استفاده نخواهد بود. به علاوه هر كتابخانه بايد در صرف بودجه و خريد كتاب محتاط باشد و ظرفيت كادر فني خود را براي فهرستنويسي و تنظيم درنظر بگيرد. بعضي از كتابداران از كمي بودجه براي خريد لوازم گله دارند؛ البته باكوشش كتابداران بايد اين مشكل حل شود. فعاليت كتابداران در تنظيم كتابخانه و بهتر استفاده رساندن به مراجعان وسيله خواهد شد كه مشكل مالي نيز حل شود.


برچسبها: , ,

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك