مأموریتی جدید برای آرشیویست‌های کتابدار در سازمان ملی آرشیو و پیشینه‌های ایالات متحده

گفتگو — توسط در بهمن ۶, ۱۳۸۹ در ۱۰:۳۳ ق.ظ

تابستان گذشته بسياري از كتابداران در حالي كه روزهاي سختي را با توجه به كاهش بودجه، مرخصي‌هاي بدون حقوق، كاهش خريد كتاب و مجله، و افزايش تقاضا براي منابع و خدمات، پيشبيني مي‌كردند، خبر مسرت‌بخشي را دريافت كردند.

اوباما، رئيس جمهوري ايالات متحده، در ۲۸ ژوئيه ۲۰۰۹ ديويد فريرو را به عنوان دهمين رئيس سازمان ملي آرشيو و پيشينه‌هاي آمريکا NARA)) معرفي کرد. اهميت اين موضوع در اين است كه فريرو اولين کتابداريست که به مقام رياست آرشيو ملي آمريكا منصوب مي‌شود.

رؤساي قبلي سازمان ملي آرشيو و پيشينه‌ها تاريخ‌دانان و دانشمنداني بودند که نسبت به حرفه آرشيو شناخت زيادي داشتند، اما تجربه لازم در زمينه سازماندهي و مديريت، توصيف محتوايي، آموزش عمومي، و دسترسي به محتوا يا استفاده از فناوري را نداشتند. اوباما همچنين فريرو را به عنوان رئيس مركز ملي حذف طبقه‌بندي انتخاب کرد. وي موظف است طي چهار سال چهار صد ميليون صفحه مدرك را از طبقه‌بندي خارج و منتشر كند. انتصاب فريرو در ششم نوامبر ۲۰۰۹ به تأييد مجلس سنا رسيد.

رئيس سازمان ملي آرشيو و پيشينه‌هاي آمريکا دقيقاً چه وظايفي دارد؟ او مسئول اداره فعاليت‌هاي آرشيو ملي با بودجه سالانه ۴۷۰ ميليون دلار و تعداد ۳۴۰۰ کارمند است. NARA براي نگهداري پيشينه‌هاي ملي و حفاظت تاريخ ثبت شده کشور بوجود آمده است. برنامه فراگير مديريت پيشينه‌ها در دولت بسيار وسيع است و ارائه خدمات به سازمان هاي فدرال و عموم مردم شامل مي‌شود. مجموعه پيشينه‌ها از ۹ ميليارد صفحه متن، ۷/۲ ميليون نمودار، نقشه، نقشه‌هاي معماري، ۲۰ ميليون عکس، ۳۶۵ هزار حلقه فيلم، ۱۱۰ هزار نوار ويدئو و ميليون‌ها پيشينه الکترونيک و مجموعه داده‌هاي موجود در آرشيو پيشينه‌هاي الکترونيک (ERA) تشكيل شده است.

فريرو با کوله‌باري از تجربه در زمينه مديريت کتابخانه و آرشيو به اين پست منصوب شد. او داراي مدرک کارشناسي و کارشناسي ارشد از دانشگاه نورث ايسترن در بوستون و مدرک کارشناسي ارشد در رشته علوم از مدرسه کتابداري و اطلاع رساني كالج سيمونز است. اولين شغل كتابداري او، رف‌ آرايي در کتابخانه هاي انستيتوي تکنولوژي ماساچوست MIT)) در سال ۱۹۶۵ بود. بعدها او در همان دانشگاه تا پست مدير خدمات عمومي و مدير اجرايي مشترك كتابخانه ها ارتقا يافت.

طي جنگ ويتنام، به مدت چهار سال در نيروي دريايي آمريکا خدمت كرد. از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۴ معاون رئيس و کتابدار دانشگاه دوک بود، سپس در سال ۲۰۰۴ مدير بنياد اندرو ملون و مدير اجرايي کتابخانه هاي پژوهشي تابع کتابخانه عمومي نيويورک شد. بدين ترتيب مسئوليت هاي وي بسيار گسترش يافت و بزرگترين شبكه کتابخانه هاي عمومي کشور را در بر گرفت.

فريرو در تمام اين پست ها بر روي تغيير ماهيت کتابخانه ها، آرشيوها و خدمات عمومي با استفاده از فناوري کار مي کرد. او در دسامبر ۲۰۰۹ با کارمندان NARA درباره تجربه هاي خود چنين گفت:

«من در تمامي اين مجموعه ها، محافظت و نگهداري، از جمله ايجاد برنامه نگهداري منابع در دانشگاه دوک را تجربه كرده ام. از همه مهم تر مديريت جنبه هاي تحولات فناوري در هر سه مؤسسه اي را تجربه كرده ام كه براي دهه هاي متمادي به عنوان كتابخانه و آرشيو در استفاده از فناوري هاي نوين پيشرو هستند».

همچنين، فريرو در اواخر سال گذشته ماموريت NARA را براي کميته نظارت و اصلاح دولت در کنگره تشريح كرد: «برنامه راهبردي کنوني NARA  به روشني بيانگر مأموريت ما در راستاي خدمت به دموکراسي آمريکا از طريق محفاظت و نگهداري پيشينه هاي دولتمان است، و تضمين كننده اين است که مردم بتوانند اين ميراث مستند را کشف و بهره برداري کنند و از آن بياموزند. … من اطمينان دارم که ما با مسئوليت پذيري و دقت تمام، پيشينه هاي دولت آمريکا را در دسترس مردم آمريکا قرار مي دهيم». او در مصاحبه اخير خود نقش NARA در انجام رضايت بخش ماموريتش را توضيح داد.

آنچه كه در ادامه مي آيد، بخش اول مقاله دو قسمتي راجع به فريرو، اهداف و ديدگاه هاي اوست:

سؤال: شما پس از ورود به NARA با چه چالش هاي کوتاه مدتي مواجه شديد؟

من با ۷ چالش مهم کوتاه مدت روبه‌رو شدم:

1. در رابطه با پيشينه هاي الکترونيک، مواردي چون: تنوع فناوري ها، پلاتفرم ها، نرم افزارها، تجربيات و فقدان استانداردها، باعث شده است تا جذب و نگهداري و ايجاد دسترسي به پيشينه هاي دولتي پيچيده شود،

2. برقراري مجدد نظارت NARA بر برنامه هاي مديريت پيشينه هاي هر سازمان و کار با سازمان ها براي تدوين پروتکل ها، دستورالعمل ها و انجام بازرسي هاي سالانه،

3.  امنيت فيزيکي و مجازي مجموعه ها

4. پردازش و از طبقه بندي خارج کردن اسناد از طريق تأسيس مرکز ملي حذف طبقه بندي اسناد،

5.  آينده کتابخانه هاي رياست جمهوري

6.  جلب توجه سهامداران ما به طرق معني دار

7. سرمايه گذاري بر روي نيروي کار در NARA از طريق تدوين راهبردهاي جديد استخدام نيرو و تقويت نيروهاي ماهر قبلي مورد نياز براي نيل به هدفي كه براي دولت حياتي است.

سؤال: تعامل NARA با دفتر نشر دولتي(GPO) چگونه است؟ مسئوليت اين دفتر در قبال آرشيو و حفاظت از اسناد چيست؟ از آنجايي كه هر دو سازمان مسئول ايجاد دسترسي دائمي عموم [به پيشينه ها] هستند، براي انجام مسئوليت خود چگونه با يکديگر همکاري مي كنند؟

آرشيو ملي ارتباطي خاص با دفتر نشر دولتي دارد. اين دو سازمان شرکاي قانوني در ايجاد روزنامه رسمي كشور – نشريه روزانه ويژه انتشار قوانين و بخشنامه ها – هستند. بر اساس قانون روزنامه رسمي، کميته اي سه نفره متشكل از رئيس NARA، رئيس دفتر نشر دولتي، و دادستان كل ايالات متحده براي مديريت نظام روزنامه رسمي تشكيل شده است. اين قانون همچنين مسئوليتهاي خاصي را براي دفتر روزنامه رسمي در آرشيو ملي و دفتر نشر دولتي تعيين کرده است. دفتر روزنامه رسمي اسناد و مدارك مشمول روزنامه رسمي را دريافت و تنظيم مي كند و بر انتشار روزانه روزنامه رسمي كشور اهتمام مي ورزد. دفتر نشر دولتي مسئوليت چاپ و نشر انتشارات دولتي را برعهده دارد. از سال 1994 ايجاد دسترسي برخط به انتشارات خود نيز به طور رسمي بر مسئوليت‌هايش افزوده شده است. دفتر روزنامه رسمي واقع در NARA و دفتر نشر دولتي هر روز در ارتباط نزديك كاري با يكديگر هستند. علاوه بر مسئوليت‌هاي رسمي، فناوري پايه مورد استفاده در فرايند انتشار روزنامه رسمي، و همچنين كوشش‌هاي مشترك ايجاد و توسعة روش‌هاي جديد دسترسي به اسناد و مدارك روزنامه رسمي اين دو سازمان را در ارتباط كاري تنگاتنگي قرار مي دهد. سيستم روزنامه رسمي علاوه بر انتشار روزانه روزنامه، انتشار قانون 226 جلدي فدرال، قوانين ايالات متحده، اسناد و مدارك روزانه رياست جمهوري، اسناد عمومي رؤساي جمهوري ايالات متحده، و اسنادي از اين قبيل را نيز بر عهده دارد.

NARA همچنين براي تأمين دسترسي عمومي به انتشارات دولتي كه توسط دفتر نشر دولتي منتشر مي شود و دسترسي به پيشينه‌هاي الكترونيك توليد و نگهداري شده در دفتر نشر دولتي، با آن همكاري مي‌كند.

NARA 57 هزار فوت انتشارات فدرال مربوط به سال 1970 تا كنون را نگهداري مي‌كند. اين انتشارات، آثار فراواني را شامل مي شود كه در قالب مجموعه‌هاي كتابخانه‌هاي تحت پوشش كنگره امريكا در سراسر كشور در دسترس پژوهشگران قرار مي گيرد.

سؤال: پيشرفت ما در رقومي‌سازي مجموعه‌هاي ميراث [ملي]، اسناد، عكس‌ها، و ساير مدارك چگونه است؟

ما توافق‌نامه همکاري با سه سازمان تجاري براي كمك در رقومي‌سازي بخش عمده‌اي از پيشينه‌ها منعقد ساخته‌ايم. اين توافق‌ها و راهبرد كلي رقومي‌سازي در وبسايت آرشيو ملي قابل مشاهده است. اين رويكردي است كه سازمان ما پيش از من در پيش گرفته است. آنها به اين نتيجه رسيده بودند كه تنها راه انجام اين وظيفه، جلب همكاري Ancestry.com و ديگران است. من نظراتي راجع به اين توافقات دارم. مجموعه سهامداران نيز نظراتي دارند. تا جايي كه مي‌دانم، ما به دنبال منابع مالي يا درخواست پول براي رقومي‌سازي مدارك توسط خودمان نبوده‌ايم. اين زمينه براي فعاليت گشوده است.

سؤال: حال كه هنوز محدوديت‌هاي مالي تقريباً پابرجاست، آيا احتمال دارد براي انجام طرح، پول بيشتري دريافت كنيد؟

افراد زيادي به دنبال موقعيت‌هايي هستند تا براي طرحي همچون Wi-Fi Protected Access (دسترسي محافظت شده با واي-فاي) در حيطه رقومي‌سازي، به عنوان محرك و تشويق سرمايه‌گذاري كنند. من دلايل كافي براي جلب توجه شركاي تجاري و هر كسي كه بخواهد وارد مقوله‌اي چون سرمايه‌گذاري تشويقي شوند، دارم.

سؤال: وضعيت آرشيو پيشينه‌هاي الكترونيك (ERA) چگونه است؟ اهداف آن چيست؟ در انجام آن چقدر پيشرفت حاصل شده است؟

آرشيو پيشينه‌هاي الكترونيك يك ابزار جامع، نظام‌مند، و پويا براي حفاظت پيشينه‌هاي الكترونيك مستقل از هر گونه سخت‌افزار يا نرم‌افزار است و حفاظت و دسترسي به پيشينه‌هاي الكترونيك را از حال تا آينده تسهيل مي‌كند. اين سيستم، كل چرخه حيات پيشينه‌هاي الكترونيك، از لحظه ورود به سيستم تا ذخيره و ارائه به مشتريان را مديريت مي‌كند. اين آرشيو طي دهه آينده به طور فزاينده‌اي NARA را قادر خواهد ساخت پيشينه‌هاي ارزشمند دولتي را پردازش نمايد و به صورت الكترونيك در دسترس قرار دهد.

آرشيو پيشينه‌هاي الكترونيك بدين منظور طراحي شده است كه كاربران مجاز از طريق NARA و كاربراني از دولت فدرال، و همچنين هر شخصي از هر مكاني كه متناسب با سطح دسترسي مجاز خود به شبكه مرتبط است [به عنوان مثال، مقامات دولتي دسترسي متفاوتي نسبت به افراد عادي به اين شبكه دارند]، به محتواي آن دسترسي داشته باشد.

اصلي‌ترين ويژگي آرشيو پيشينه‌هاي الكترونيك اين خواهد بود كه بايد قادر باشد به مرور زمان توسعه و گسترش يابد تا قابليت پذيرش و ذخيره انواع جديد پيشينه‌هاي الكترونيك را داشته باشد. اين آرشيو به گونه‌اي ساخته خواهد شد تا پيشينه‌هاي الكترونيك از خراب شدن يا تغيير كيفيت بر اثر تغيير فناوري مصون بمانند. در نهايت، كاربر خواهد توانست پيشينه‌هاي معتبر را صرف نظر از اين كه نرم‌افزاري كه آنها را توليد كرده هنوز قابل دسترس هست يا نه، مشاهده كند.

سؤال: NARA چگونه با تقاضاهاي ناشي از قانون آزادي اطلاعات كنار مي‌آيد؟ آيا اين درست است كه تقاضاهاي ناشي از قانون آزادي اطلاعات در سراسر دولت مورد حمايت قرار دارند؟

ما دفتر جديدي داريم كه در آرشيو [ملي] تأسيس كرده‌ايم. وظيفه اصلي اين دفتر ايجاد هماهنگي ميان متقاضي يا درخواست كننده و آن نمايندگي‌اي است كه مسئوليت كنترل محتوا را برعهده دارد. در حال حاضر نمايندگي‌ها تحت فشار قرار گرفته‌اند تا بيشتر انعطاف‌پذير باشند. در عين حال، ما به جستجوي راه‌هاي جديدي براي آزادسازي اطلاعات هستيم. ما نهادي به نام «مركز ملي حذف طبقه‌بندي» داريم كه به تازگي به دستور رئيس جمهور تأسيس شده است. ما حكمي براي حذف طبقه‌بندي چهارصد ميليون صفحه محتوا تا پايان دسامبر 2013 داريم. اين واقعاً زياد است. ما در حال بررسي ايجاد فرايندي هستيم تا بتوانيم اين حجم عظيم محتوا را با مرور سريع، نه صفحه به صفحه، مقوله‌بندي كنيم. حدود 2000 راهنماي رده‌بندي در دولت در دست بهره‌برداري است. ما بايد تعداد آنها را به يك رده‌بندي تقليل دهيم.

نوشته: ميريام ا. دريك


برچسبها: , , , ,

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك