معرفی تعدادی از وب‌سایت‌ها و کتابخانه‌های دیجیتالی رایگان جهت دسترسی به متن کامل کتابها، مقالات و پایان‌نامه‌های انگلیسی

معرفي — توسط در مرداد ۶, ۱۳۸۹ در ۹:۴۲ ق.ظ

چكيده

در اين مقاله سعي كرديم تعدادي از وب‌سايت‌ها و كتابخانه‌هاي ديجيتالي رايگان را كه كتابها،‌ مقالات و پايان‌نامه‌هاي مختلف انگليسي را در زمينه‌هاي گوناگون علمي‌به صورت تمام‌متن در اختيار علاقمندان قرار مي‌دهند معرفي كنيم.  وب‌سايت‌هاي علمي‌به دو گروه تخصصي و  عمومي‌تقسيم شده‌اند.  دسته اول وب‌سايت‌هايي هستند كه فقط در يك يا دو رشته خاص به ارائه اطلاعات مي‌پردازند و دسته دوم  حوزه‌هاي مختلف علوم را پوشش مي‌دهند.  شرايط و امكانات جستجو در آنها نيز توضيح داده شده است.

مقدمه

بزرگترين دغدغه بعد از تصميم‌گيري براي تاليف يك نوشته علمي، دسترسي به منابع مفيد رايگان مي‌باشد. از آنجائيكه امروزه اكثر آثار مولفان در اينترنت وجود دارد عدم آشنايي با منابع اينترنتي مرتبط، باعث عدم موفقيت در دستيابي  متون موثر مي گردد.  اين مسئله بعد از فارغ التحصيلي نمود بيشتري پيدا مي كند چون عدم دسترسي به وب‌سايت‌هاي اشتراكي دانشگاه سبب مي‌شود كه با انبوه نوشته‌هايي روبرو شوند كه براي دستيابي آنها بايد هزينه بپردازند. علاوه بر پژوهشگران، آشنايي با چنين سايتهايي براي كتابداران كتابخانه‌ها نيز ضروري است تا حداكثر خدمات را به مراجعه‌كنندگان خود ارائه نمايند.

لذا لزوم انجام تحقيقاتي جهت شناساندن اين مراكز به پ‍ژوهشگران ضروري به نظر مي‌رسد. از آنجا كه جاي خالي چنين راهنمايي براي استفاده هرچه مفيدتر و موثرتر از اينترنت احساس مي‌شد، تصميم بر تاليف آن گرفته شد. بعد از شناسايي دقيق اين وب‌سايت‌ها، تحقيق در مورد هر كدام از آنها به طور جداگانه با ورود به سايت مربوطه و تفحص در لينكهاي آن صورت گرفت و به صورت توصيفي ترجمه و تاليف شد.  در قسمت انتهايي مقاله، نمايه موضوعي همراه با معني انگليسي آنها آورده شده است تا استفاده مفيدتر و آسانتري از اين سايتها صورت گيرد.

تعريف وب‌سايت

مجموعه‌ای از تعدادی فايل حاوی متن، تصویر یا گرافیک و  . . .  متصل به هم، که غالباً شامل یك صفحه اصلی[1] می‌باشد و بر روی یك خدمات‌دهنده اینترنتی[2] قرار دارند و به عنوان مجموعه‌اي از اطلاعات توسط یك فرد، گروه یا سازمان تهیه و نگهداری می‌شوند و عموم مردم می‌توانند به وسیله اینترنت به آن دسترسی داشته باشند.

اين مجموعه فايلها با فرمت HTML[3] شناخته می‌شوند. هر بازديدکننده از وب‌سایت با وارد کردن نام اینترنتی وب‌سایت [4] در مرورگر وب[5] به صفحه اصلی که معمولاً نامهایی همچون index.html و یا default.html دارد، دسترسی پیدا می‌کند و از طریق این صفحه به سایر صفحات دیگر وب سایت هدایت می‌شود.

انواع وب‌سايتهاي علمي

وب‌سايتهاي علمي از نظر تعداد موضوعات تحت پوشش به دو دسته وب‌سايتهاي تخصصي و وب‌سايتهاي عمومي ‌تقسيم مي‌شوند.

وب‌سايتهاي تخصصي

در اين نوع وب‌سايتها فقط به يك يا دو موضوع خاص پرداخته مي‌شود و تمام زيرمجموعه‌هاي آن موضوع را پوشش مي‌دهند. در اين بخش تعدادي از وب‌سايتهاي تخصصي در زمينه‌هاي پزشكي، شيمي، ‌زيست شناسي، مهندسي، رياضي و آمار، بازرگاني، اقتصاد و كتابداري و اطلاع‌رساني معرفي مي‌شوند.

  • پزشكي

http://www. freemedicaljournals. com

در سايت نشريات پزشكي رايگان مي‌توانيد به 1503 نشريه و 365 كتاب رايگان در موضوعات مختلف مانند زيست‌شناسي، قلب‌شناسي، درون‌ريزشناسي، بيماريهاي عفوني، ‌ژنتيك،‌ ميكروب‌شناسي،‌ عصب‌شناسي، ‌غده‌شناسي، فيزيولوژي و دهها موضوع ديگر كه به صورت الفبايي ليست شده‌اند به صورت تمام‌متن دست پيدا كنيد.

كتابها با يك،‌ دو يا سه ستاره درجه بندي شده‌اند. البته در كنار بعضي از آنها نيز ستاره‌اي ديده نمي‌شود. با كليك بر روي عبارت كتاب جديد نيز مي‌توان از كتابهاي رايگان جديدي كه به صورت تمام‌متن در اينترنت قرار مي‌گيرند مطلع شد و در صورت نياز آنها را دانلود كرد.

http://www. biomedcentral. com

ليست موضوعات سايت زيست‌پزشكي مركزي شامل: بيهوشي‌شناسي، زيست‌شيمي،‌ انفورماتيك زيستي، زيست‌فناوري،‌ بيماريهاي خوني،‌ سرطان، ‌بيماريهاي قلبي – عروقي،‌ زيست‌شناسي سلولي، زيست‌شناسي شيمي، آسيب‌شناسي باليني، ‌داروشناسي باليني، پوست‌پزشكي، زيست‌شناسي گسترشي، بيماريهاي گوش و حلق و بيني و دهها موضوع مرتبط با زيست‌پزشكي مي‌باشد.

در زير هر كدام از موضوعها، نشرياتي كه در آن مورد مقاله دارند آورده شده است. علاوه بر اين در زير بعضي از نشريات، به يك بزرگراه[6] مرتبط نيز لينك داده شده است. از جستجوي ساده و پيشرفته نيز مي‌توانيد بهره بگيريد.

http://www. ncbi. nlm. nih. gov/pmc

سايت پاب‌مد مركزي، آرشيو ديجيتالي رايگان نشريات زيست‌پزشكي و علوم سلامت در موسسات ملي سلامت آمريكا است و توسط مركز ملي NIH براي اطلاعات زيست‌فناوري در كتابخانه ملي پزشكي توسعه يافته و مديريت مي‌شود. اگر نشريه خاصي را در نظر داريد مي‌توانيد در قسمت جستجوي نشريات PMC به آن دست يابيد. اين نشريات به ترتيب حروف الفبا در لينك هاي A-Z مرتب شده‌اند. در اين سايت امكان جستجوي ساده و پيشرفته نيز فراهم است.

http://www4. infotrieve. com

اين سايت با ارائه سرويس در زمينه مقالات علمي و با بهره گيري از موتورهاي جستجوي بسيار قوي به عنوان پايگاهي برجسته در زمينه بازيابي مقالات پزشكي قلمداد مي‌شود (زكياني، 1386). در اين سايت علاوه بر جستجوي ساده، امكان جستجوي پيشرفته نيز وجود دارد.  بازيابي را مي‌توان به يك يا چند مورد از عنوان مقاله، نويسنده، نام نشريه، جلد، موضوع، صفحات، سال و ناشر محدود كرد. مقالات سال 1998 تاكنون در دسترس هستند. علاوه بر اين با كليك بر روي موضوعات مي‌توان به مقاله مورد نظر رسيد.

www. medscape. com

سايت پزشكي حرفه‌اي قسمتي از شبكه حرفه‌اي سلامت پزشكي وب[7] است كه در مورد پزشكي و زمينه‌هاي مرتبط با آن مي‌باشد. اين سايت بيش از 125 نشريه پزشكي و كتابهاي متني را پوشش مي‌دهد. شرط استفاده از امكانات اين سايت، ثبت نام رايگان است. كافي است بر روي كلمه رجيستر[8] كليك كنيد و اطلاعات درخواستي را وارد نماييد. در اين قسمت نوع تخصص شما پرسش مي‌شود. از اين زمان به صورت هفتگي خبرنامه‌اي كه حاوي جديدترين‌هاي تخصص شما مي‌باشد به پست الكترونيكي شما ارسال مي‌شود.

در صفحه اصلي اين سايت فهرست موضوعي قرار دارد كه با كليك بر روي آنها مي‌توانيد به مقاله مورد نظرتان برسيد. جستجو ي كليد‌واژه‌اي نيز امكان پذير است.

  • شيمي

http://www. chemweb. com

شيمي وب، اطلاعات لازم را براي شيمي‌دانان فراهم كرده است.  دسترسي رايگان به چكيده‌ها،‌ مقالات، نشريات، كتابها، اخبار كنفرانسها، گردهماييها و خبرنامه آلكميست[9] امكانپذير است. آلكميست مجله ديجيتالي شيمي وب است كه براي همه اعضاء اين وب‌سايت رايگان مي‌باشد و هر دو هفته يكبار جديدترين اخبار و نظريات مربوط به شيمي و رشته‌هاي وابسته را منتشر مي كند. اين وب‌سايت چكيده بيش از 500 نشريه از ناشران شيمي نظير بنتام[10]، الزيوير، اسپرينجر[11] و غيره را پوشش مي‌دهد. براي استفاده از امكانات اين سايت لازم است ثبت نام كنيد تا عضو آن محسوب شويد.

  • زيست شناسي

http://www. plosbiology. org/

اين سايت به طور وسيعي مقالات حوزه زيست‌شناسي و زمينه‌هاي مرتبط با آن را پوشش مي‌دهد. امكان جستجوي ساده و پيشرفته براي دستيابي به مقالات فراهم است. در جستجوي پيشرفته مي‌توان از نام نويسنده، كليد واژه، منتشر شده‌هاي (هر روز،  هر هفته،‌ هفته قبل، ماه قبل،‌ 3 ماه قبل، 6 ماه قبل يا در يك تاريخ مشخص)، نشريات (جستجو در همه نشريات يا فقط نشريات ليست شده)‌،‌ موضوع (همه فهرست موضوعها يا فقط موضوعهاي ليست شده) براي محدود كردن جستجو استفاده كرد.  در كنار هر مقاله بازيابي شده،‌ درجه آن با تعداد ستاره مشخص مي‌شود. مي‌توانيد از جستجوي ساده و پيشرفته نيز براي دستيابي به مقاله مورد نظر كمك بگيريد.

  • مهندسي

http://www. theiet. org/

در اين سايت امكان دسترسي به مجلات، نشريات،‌ كتابها و انتشارات كنفرانسها در حوزه مهندسي وجود دارد. براي جستجو بر روي موضوعات مورد نظر كليك كرده يا از طريق درج كليدواژه در كادر جستجو وارد شويد. ‌

  • رياضي و آمار

http://projecteuclid. org

در اين سايت امكان جستجوي ساده و پيشرفته براي دستيابي اطلاعات در زمينه رياضي و آمار وجود دارد. در جستجوي ساده بايد يكي از محدوده‌هاي عنوان، نويسنده، چكيده، موضوع،‌ كليدواژه،‌ همه زمينه‌ها  يا تمام‌متن را انتخاب كرد. در جستجوي پيشرفته مي‌توان همه يا بعضي از محدوه‌هاي ذكر شده را به علاوه نوع ترتيب بازيابي كه براساس تاريخ، نويسنده، عنوان،‌ انتشارات يا درجه است براي محدود كردن دامنه جستجو به كار برد.

  • بازرگاني

http://www. bnet. com/

در سايت شبكه بازرگاني، منابع عملي براي چالشهاي بازرگاني و تكنيك هاي موثر براي رفع آنها را مي يابيد. بر لينك پيدا كردن مقالات كليك كنيد سپس يكي از موارد تجارت،‌ فناوري،‌ هنر، اتومبيل، سلامت، منابع مرجع، خانه و باغ و يا ورزش را انتخاب كنيد و بعد از باز شدن صفحه، در كادر جستجو يكي از عبارات فقط مقالات ممتاز و رايگان و يا فقط مقالات رايگان را انتخاب كنيد. موضوعهاي نام برده شده به صورت مستقيم يا درون بافتي مرتبط با بازرگاني هستند.

  • اقتصاد

http://econpapers. repec. org/article

اكثر مطالب اين سايت در قالب اسناد كاربردي،‌ مقاله و كتاب در موضوع اقتصاد قابل دسترسي كامل هستند. امكان جستجوي ساده و پيشرفته فراهم است. بعد از شروع جستجو،‌ موارد بازيابي ليست مي‌شوند. در بالاي صفحه تعداد موارد بازيابي و همچنين تعداد مواردي كه قابل دانلود كردن هستند ذكر مي‌شود. 

با كليك بر روي مدارك اقتصادي جديد‌[12]، جديدترين‌هاي دنياي اقتصاد را مشاهده خواهيد كرد. ليست نويسندگان نيز در لينكي به همين نام به ترتيب الفبايي آمده است. از جستجوي ساده و پيشرفته نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.

  • كتابداري و اطلاع رساني

http://eprints. rclis. org

اين سايت اولين سرور ديجيتالي در زمينه كتابداري و اطلاع‌رساني مي‌باشد. سال راه‌اندازي آن 2003 است و هدف اصلي آن در دسترس قرار دادن مقالات تمام‌متن رايگان در حوزه كتابداري و اطلاع رساني و زمينه‌هاي مرتبط با آن است.

در اين سايت امكان جستجو با نام نويسنده/ويراستار، عنوان كتاب/نشريه، موضوع، كشور و سال وجود دارد. جستجو به سه شيوه سريع،‌ پيشرفته و ساده امكانپذير است. در قسمت جستجوي پيشرفته مي‌توان جستجو را به موضوع، نوع ماده، كشور، زبان، ‌وضعيت (انتشار نيافته،‌ در نشريه،‌ منتشر شده)،‌ تاريخ، ترتيب بازيابي (قديمي‌ترين سال،‌ جديدترين سال، نام نويسنده،‌ عنوان) محدود كرد.

http://dlib. ukoln. ac. uk/back. html

اين مجله ديجيتالي، با تاكيد بر تحقيقات و توسعه كتابخانه ديجيتالي،‌ شامل فناوريها، كاربردها و موضوعات درون بافتي اقتصادي و اجتماعي مي‌باشد. هدف اصلي اين مجموعه، تبادل اطلاعات موثر و به موقع براي مجموعه كتابخانه ديجيتالي است. اين مجله به طور سالانه و از سال 1995 منتشر مي‌شود. امكان دستيابي به تمام شماره‌هاي آن امكانپذير است. جستجو به صورت ساده امكانپذير است.

http://www. ariadne. ac. uk

اين مجله بريتانيايي اطلاعات حرفه‌اي در زمينه آرشيوها، كتابخانه‌ها و موزه‌ها در اختيار قرار مي‌دهد. اين مجله از ژوئيه 1996 تاكنون به صورت فصلنامه منتشر مي‌شود. دسترسي رايگان به تمامي ‌شماره‌هاي اين مجله ميسر است.

وب‌سايتهاي عمومي

در اين نوع وب‌سايتها به موضوعات مختلفي پرداخته مي‌شود. در اين قسمت به معرفي تعدادي از اين وب‌سايتها مي‌پردازيم.

http://ebook30. com/search

در سايت كتاب الكترونيكي 30 مي‌توانيد كتابهاي الكترونيكي را به صورت رايگان دانلود كنيد. فهرست موجود در اين سايت شامل: معماري،‌ كتابهاي شنيداري، بازرگاني، آشپزي و برنامه غذايي، فرهنگها و زبانها،‌ وب‌سايت، تكنولوژي مهندسي، بازيها،‌ سخت‌افزار، تاريخ، اينترنت،‌ مجله،‌ مايكروسافت، ‌رمان، شخصيت، برنامه نويسي، علم و امنيت است.

بعد از نوشتن كليدواژه مورد نظر در كادر جستجو مي‌توانيد جستجو را محدود به عنوان يا محتوا كنيد يا كلمه همه را انتخاب كنيد تا محدوديتي در كار نباشد. در قسمت فهرست هم مي‌توانيد يكي از موارد ذكر شده در بالا را برگزينيد و يا عبارت همه فهرست را انتخاب كنيد و روي كلمه جستجو كليك كنيد.

http://digital. library. upenn. edu/books

در اين وب‌سايت دسترسي رايگان به كتابهايي كه به صورت رايگان در اينترنت وجود دارند ميسر است. در قسمت  كتابهاي درون‌خطي ، شش لينك وجود دارد كه شامل جستجوي عبارت، ليستهاي جديد، نويسندگان، عناوين، موضوعات و آرشيو است كه با لينك بر روي آنها صفحه‌اي باز مي‌شود كه حروف A-Z  به ترتيب نوشته شده است. با انتخاب هر كدام، بازيابي با آن حرف شروع مي‌شود. در ضمن فقط براي عنوان و نويسنده امكان جستجوي ساده وجود دارد.

http://www. archive. org/details/texts

در اين سايت مي‌توانيد كتابها و متون رايگان را دانلود كنيد. اين آرشيو شامل ادبيات داستاني،‌ كتابهاي محبوب، كتابهاي كودكان، متون تاريخي، و كتابهاي دانشگاهي است. در جستجوي پيشرفته ‌اين سايت مي‌توان جستجو را به عنوان،‌ خالق اثر، توصيف، نوع رسانه، تاريخ و  . . .  محدود كرد. امكان جستجوي ساده نيز فراهم است.

www. torpedo. nrl. navy. mil/tu/ps

اين نسخه جديد، هزاران مقاله تمام‌متن از چندين ناشر را فراهم كرده است. ناشران شامل: انتشارات دانشگاهي[13]، موسسه آمريكايي فيزيك[14]،‌ جامعه هواشناختي آمريكا[15]، جامعه فيزيك آمريكا[16]، علم الزيوير[17]، موسسه فيزيك[18]، ناشران دانشگاهي كلوور[19]، دفتر ملي استاندارها [20]، موسسه ملي استاندارها و فناوري[21] و جامعه نورشناختي آمريكا[22] مي‌باشند.

در اين وب‌سايت امكان محدود كردن جستجو با عنوان، نويسنده و تاريخ انتشار وجود دارد. امكان استفاده از جستجوي پيشرفته نيز فراهم است.

http://www. intute. ac. uk

اين وب‌سايت بريتانيايي با همكاري 7 دانشگاه مهم به وجود آمده است تا بهترين منابع را به صورت رايگان براي تحقيقات و مطالعات پژوهشگران ارائه نمايد. اين دانشگاهها عبارتند از: بيرمنگام[23]، بريستول[24]، هري يوت-وات[25]، منچستر[26]، منچستر متروپاليتان[27]،‌ناتينگهام[28] و آكسفورد[29].

در قسمت نواحي موضوعي مي‌توان يك گزينه يا بيشتر را انتخاب كرد كه شامل: همه موضوع ها، كشاورزي / تغذيه / جنگل داري، معماري و شهرسازي،‌ علوم زيستي، بازرگاني و مديريت، ‌ارتباطات و مطالعات رسانه‌اي،‌ هنرهاي خلاق و  عملي، ‌روشهاي آموزش و تحقيق، ‌مهندسي،‌ جغرافيا و محيط زيست، علوم انساني،‌ قانون، ‌رياضي و علوم كامپيوتر، ‌پزشكي و دندانپزشكي، زبانهاي جديد و مطالعات منطقه‌اي،‌ پرستاري و مامايي و وابسته به سلامت،‌ تربيت بدني،‌ روانشناسي،‌ علوم اجتماعي و دامپزشكي مي‌باشد.

در قسمت انواع منابع نيز مي‌توان يك گزينه يا بيشتر از گزينه‌هاي همه انواع منابع، آرشيوها، پروژه‌هاي هنري، سازمانها، وب‌سايتهاي كتابشناختي، وبلاگها، مطالعات موردي، مجموعه‌ها،‌شركتها، وب‌سايتها، ‌كتابهاي ديجيتالي، حوادث، نمايشگاهها و گالريها، ‌راهنماهاي زمينه‌اي، رشته‌هاي زمينه‌اي،‌ بدنه‌هاي دولتي[30]،‌ انتشارات دولتي، ‌تصاوير، ‌منابع متقابل[31]،‌ نشريات- محتوا و چكيده،‌ نشريات – تمام‌متن، گزارشهاي قانوني، ‌مواد يادگيري، متن سخنرانيها، ‌قوانين، ‌كتابخانه‌ها، ليستهاي پستي و گروه‌هاي بحث، نقشه‌ها، تصاوير متحرك،‌ موزه‌ها، اخبار، ‌وب‌سايتهاي فاقد اطلاعات كتابشناختي، سازمانهاي غير انتفاعي، سازمانهاي ديگر، روزنامه‌ها /گزارشها/مقالات/متون/پروانه‌هاي ثبت اختراع/استاندارها/برگه‌هاي اطلاعاتي بيماران / رهنمودهاي عملي، منابع اصلي،‌ اطلاعات توليد،‌ سازمانهاي حرفه‌اي، منابع مرجع، ‌پروژه‌ها و مراكز تحقيقي،‌ راهنماهاي منابع، مرورها، منابع فرعي[32]، وب‌سايت‌هاي متوالي،‌ نرم‌افزار،‌صدا،‌ وب‌سايت‌هاي نمونه، ‌آمارها، مرورهاي منظم، منابع تفكر[33]، معاهده‌ها،‌ كلاسهاي فشرده آموزشي را برگزيد.

در قسمت كشور مبداء گزينه همه موارد[34] يا يكي از بيشمار كشورهاي ليست شده را مي‌توان انتخاب كرد. در بين كشورها نام ايران نيز به چشم مي‌خورد.

در پايين صفحه ترتيب بازيابي مرتبط يا الفبايي و نمايش در همه نواحي يا فقط عنوان را انتخاب كنيد.

اگر جستجوي شما در وب‌سايت اصلي اينتيوت[35] نتايج كافي برايتان در بر نداشت مي‌توانيد بر روي موتور جستجوي اينتيوت[36] كليك كنيد. در اينصورت وب‌سايت‌هاي بيشتري مورد جستجو قرار مي گيرند ولي سطح كيفي پايين‌تر مي‌آيد.

http://www. iied. org/pubs

در سايت موسسه بين المللي توسعه و محيط زيست[37] علاوه بر جستجوي ساده و پيشرفته، فهرست موضوعي وجود دارد. اين فهرست شامل: كشاورزي و تغذيه، تنوع زيستي،‌ تغييرات آب و هوا، سرزمينهاي خشك و سرسبز،‌انرژي و استخراج معدن، ‌اقتصاد محيط زيست، ‌مديريت و برنامه‌ريزي محيط زيست، جنگل داري، سرمايه گذاري و بازرگاني،‌ قانون و حكومت جهاني،‌ سازمانهاي محلي، خريد و فروش، مديريت منابع طبيعي،‌ مشاركت، بازرگاني پرمسئوليت،‌ توسعه شهري، فقر شهري و آب و بهداشت مي‌باشد. از جستجوي ساده و جستجوي سريع نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.

http://www. scientificcommons. org

طرح اين سايت از دانشگاه اس تي. گالن[38] (در كشور سوئيس) مي‌باشد و موسسه مديريت رسانه و ارتباطات[39] آن را ميزباني كرده و توسعه داده است. اين وب‌سايت يكي از بزرگترين رسانه ارتباطي جهان براي انتشار رايگان محصولات دانش علمي ‌براي عموم است. دراين وب‌سايت امكان محدود كردن جستجو با سال  (2000-2010)، زبان (انگليسي، آلماني) و ترتيب بازيابي (از نظر ارتباط  يا سال) وجود دارد. جستجو به صورت ساده امكانپذير است.

http://www. doaj. org

سايت فهرست دسترسي آزاد به نشريات[40]، متن كامل نشريات علمي كه از نظر كيفي كنترل شده‌اند به صورت رايگان پوشش مي‌دهد. در حال حاضر، 4995 نشريه در فهرست وجود دارند. 2042 نشريه در سطح بازيابي مقاله قابل جستجو هستند.

علاوه بر جستجوي ساده و پيشرفته براي پيدا كردن نشريات،‌ مي‌توان از فهرست موضوعي موجود بهره جست. اين فهرست شامل: كشاورزي و علوم تغذيه،‌ هنر و معماري، ‌زيست‌شناسي و علوم زندگي،‌ بازرگاني و اقتصاد،‌ شيمي،‌ زمين و علوم محيطي، ‌آثار كلي،‌ علوم سلامت،‌ تاريخ و باستان‌شناسي،‌ زبان و ادبيات،‌ قانون و علوم سياسي،‌ رياضي و آمار،‌ فلسفه و مذهب،‌ فيزيك و نجوم،‌ علوم كلي، علوم اجتماعي، فناوري و مهندسي مي‌باشد.

براي يافتن مقالات به طور مستقيم،‌ بعد از لينك برروي پيدا كردن مقالات[41]،  صفحه‌اي مي‌آيد كه با استفاده از جستجوي پيشرفته مي‌توان به مقالات مورد نظر دست يافت. امكان محدود كردن جستجو به عنوان، عنوان نشريه،‌ شماره شاپا،‌ نويسنده،  كليد واژه و چكيده وجود دارد.

http://www. strategian. com/index. html

موضوعات تحت پوشش اين سايت، زيست‌شناسي، شيمي، ‌علوم كامپيوتر، انرژي، علوم كلي، ‌رياضي،‌ پزشكي، فيزيك، روانشناسي، ‌منابع آمار و آب و هوا مي‌باشد. بعد از لينك بر روي هر كدام، نشرياتي كه در آن زمينه هستند ليست مي‌شوند. بعد از انتخاب آنها و لينك شدن به جستجوي مقاله مورد نظر خود بپردازيد.

در اين سايت علاوه بر مقاله، متن كامل كتابها، پيش انتشارها، ‌اسناد، پروانه‌هاي ثبت اختراع و گزارشها به طور رايگان قابل دسترس هستند.

تعريف كتابخانه‌هاي ديجيتالي

این کتابخانه‌ها، موسسات یا سازمانهایی هستند که منابع مختلف شامل منابع انسانی و تجهیزات مورد نیاز برای ارایه خدمات کتابخانه‌ای مثل فهرست‌نویسی، رده‌بندی، اطلاع‌رسانی، روابط بین کتابخانه‌ای، مواد آموزشی، منابع کتابخانه‌ای و دیگر خدمات را با استفاده از شبکه‌های پرسرعت مهیا می‌سازند. بدین وسیله منابع آموزشی و خدمات، آماده می‌شود و در اختیار گروه‌های ویژه‌ای از کاربران و یا خوانندگان و دانشجویان قرار مي‌گیرد (غفاري، 1387). در اين قسمت تعدادي از كتابخانه‌هاي ديجيتالي رايگان معرفي مي‌شوند.

http://cogprints. org

در اين سايت امكان جستجوي ساده و پيشرفته وجود دارد.  پوشش موضوعي اين سايت زيست شناسي، علوم كامپيوتر، انتشارات ديجيتالي (آرشيوها، حق مولف، اقتصاد، مرور هم تراز[42])،‌ نشريات (گوناگون)، زبانشناسي، علم عصب، فلسفه و روانشناسي است.

تمام مطالب كتابخانه دانشگاهي ايالت لوآ[43] رايگان و به صورت تمام‌متن مي‌باشد. لينكهاي اين كتابخانه ديجيتالي شامل: كشاورزي، حيوانات، نجوم و فيزيك كيهاني، زيست‌شناسي و پزشكي، كتابها، شيمي، علوم كامپيوتر، گزارشهاي كنفرانسها، مواد برنامه آموزشي، پايان‌نامه‌ها، انرژي، مهندسي، محيط زيست، علوم مربوط به زمين[44] و ژئو فيزيك،  تصاوير، نشريات،‌ علوم دريايي، پروانه‌هاي ثبت اختراع،‌فيزيك، پيش از انتشارها، منابع آماري و گزارشهاي تكنيكي مي‌باشد.  جستجو در اين وب‌سايت به صورت ساده است.

www. drexel. edu

آرشيوها و گنجينه ديجيتالي دركسل[45] كه توسط كتابداران دركسل اداره مي‌شود امكان دسترسي آزاد و دائم به آثار ديجيتالي دانشگاه دركسل را فراهم مي كند. دراين وب‌سايت امكان دسترسي به پايان‌نامه‌ها و مقالات به صورت تمام‌متن و رايگان در سه مجموعه پايان‌نامه‌هاي اجرايي علوم انساني[46]، رساله‌ها و پايان‌نامه‌هاي دركسل[47] و رساله و پايان‌نامه‌هاي علوم سلامت[48] به وجود آمده است ضمن اينكه مي‌توان جستجو را براساس عنوان،‌ نويسنده، موضوع و تاريخ محدود كرد يا در قسمت جستجوي پيشرفته از عملگرهاي بولي بهره جست.

http://panizzi. shef. ac. uk/elecdiss/edl0001/app1. html

در كتابخانه رساله‌هاي ديجيتالي، نشريات هنر و علوم انساني،‌ علوم زندگي، ‌علوم پايه، ‌علوم اجتماعي و فناوري قرار دارند. در زير هر يك از اين عناوين، موضوعات مرتبط با آنها نوشته شده است كه با كليك بر روي آنها، نشريات مربوطه ليست مي‌شوند. با انتخاب هر كدام و لينك شدن به سايت مورد نظر مي‌توان به جستجو پرداخت.

http://rzblx1.uni-regensburg.de/ezeit/index.phtml

در سايت كتابخانه نشريات ديجيتالي امكان انتخاب سازماني خاص از بين سازمانهاي ارائه دهنده اطلاعات وجود دارد. همچنين علاوه بر جستجوي ساده مي‌توان بازيابي را با انتخاب موضوع، عنوان يا نام نشريه محدود كرد.

راهنماي موضوعي شامل: كشاورزي و جنگلداري،‌ باستان‌شناسي،‌ معماري و مهندسي معدن،‌ تاريخ هنر، ‌زيست‌شناسي،‌ شيمي و داروسازي،‌ مطالعات كلاسيك، علوم كامپيوتر،‌اقتصاد، آموزش،‌ مهندسي الكترونيك و فناوري كنترل و اندازه‌گيري، انرژي و حفاظت محيط زيست و مهندسي انرژي هسته‌اي،‌ مطالعات آمريكايي زبان انگليسي،‌ كلي و ميان رشته‌اي، ‌جغرافيا، زمين‌شناسي، مطالعات اسكانديناوي و هلند و آلمان، تاريخ، تاريخ آموزش،‌ علم اطلاعات و كتابداري (مطالعه نسخه‌هاي مربوط به قرون وسطي و باستان)‌، قانون،‌ مطالعات ادبيات و زبان شناسي،‌ رياضي،‌ مهندسي مكانيك،‌ مطالعات ارتباطات و منابع رسانه و روزنامه‌نگاري، ‌پزشكي، موسيقي‌شناسي، ‌علوم طبيعي و علوم موزه، فلسفه، ‌فيزيك، علوم سياسي،‌ مهندسي فرآيند و فناوري زيستي، روانشناسي، مطالعات ادبيات عاشقانه، ‌علوم مطالعات اسلاوي، جامعه‌شناسي،‌ تربيت بدني، ‌فناوري، ‌فناوري و مطالعات مذهب مي‌باشد.

در قسمت نمايش نشريات سه گزينه براي نوع نمايش در نظر گرفته شده كه روي مربع كناري هر سه تيك خورده است. اول، با دسترسي رايگان به مقالات تمام    متن.  دوم، جايي كه دسترسي به ] مقالات [ تمام‌متن محدود به اعضاء و كاربران موسسه انتخاب شده است و سوم جايي كه مقالات تمام‌متن در دسترس نيستند. براي دسترسي رايگان لازم است كه تيكهاي گزينه دوم و سوم برداشته شود. از جستجوي سريع نيز مي‌توانيد استفاده كنيد.

http://www. questia. com/Index. jsp

اين كتابخانه،‌ بزرگترين كتابخانه دانشگاهي درون خطي جهان در آمريكا مي‌باشد كه ارائه كننده متن كامل كتابها، ‌نشريات و مقالات در هزاران موضوع مختلف مي‌باشد. در صفحه اصلي اين وب‌سايت در زير كادر جستجو، با تيك زدن بر روي مربع كناري كلمات كتابها، نشريات، ‌مجلات، ‌روزنامه‌ها،‌ دايره‌المعارف مي‌توانيد نوع منبع مورد نياز خود را انتخاب كنيد. دايره‌المعارف مورد استفاده، دايره المعارف كلمبيا[49] مي‌باشد.  امكان جستجوي پيشرفته نيز فراهم است.

http://arxiv. org

كتابخانه دانشگاهي كرنل[50] دسترسي آزاد به بيش از 600 هزار اثر ديجيتالي در زمينه رياضي، علوم كامپيوتر، زيست‌شناسي، مالي و آمار را فراهم نموده است. امكان محدود كردن جستجو به نويسنده، ‌موضوع،‌ چكيده، تمام‌متن، ‌فهرست، فهرست اصلي، توصيف موضوعي، نظرات، منبع نشريات، گروه ACM/MSC، نشانگر، سال و همچنين تعيين تعداد مقالات جهت بازيابي وجود دارد. عملگرهاي بولي نيز در اين كار به خدمت درآمده‌اند.

http://adnulib. adnu. edu. ph

اين كتابخانه، ‌مركز منابع اطلاعاتي دانشگاه مي‌باشد و براي حمايت از فعاليتهاي پژوهشي دانشگاه به وجود آمده است. موضوعات بسيار متنوعي در همه حوزه‌هاي علوم به ترتيب حروف الفبا در لينك ليست موضوع قرار گرفته‌اند كه دسترسي به آنها به صورت تمام‌متن و يا چكيده مي‌باشد. در اين سايت مي‌توان به تعدادي از وب‌سايتهاي رايگان مستقيم لينك شد. براي جستجوي كليد‌واژه‌اي بايد كلمه مورد نظر را در كادر جستجو نوشت سپس بر روي يكي از آيكونهاي كليدواژه، عنوان، نويسنده يا موضوع كليك كرد.

http://www. collectionscanada. gc. ca/thesescanada/index-e. html

براي دسترسي به پايان‌نامه‌هاي الكترونيكي كانادا، در سايت كتابخانه و آرشيو كانادا بر روي گزينه جستجو يا جستجوي پيشرفته كليك كنيد و سپس گزينه دكمه راديو براي پايان‌نامه را انتخاب كنيد. بعد مي‌توانيد براي دريافت اطلاعات اطلاعات كتابشناختي و يا متن كامل جستجو كنيد.  50000 رساله و پايان‌نامه به صورت الكترونيكي قابل دانلود كردن هستند.

http://infomine. ucr. edu

اين كتابخانه را كتابداران كتابخانه كاليفرنيا ايجاد كردند. اين مجموعه شامل منابع اينترنتي نظير پايگاهها،‌ نشريات الكترونيكي، كتابهاي الكترونيكي،‌ تابلو اعلانات، ليستهاي پستي، فهرستهاي كارتي كتابخانه درون‌خطي، مقالات،‌ راهنماهاي محققان و انواع مختلف اطلاعات است.

در اين سايت امكان جستجوي ساده و پيشرفته فراهم است.  موضوعات تحت پوشش،‌ زيست‌شناسي،‌ كشاورزي، علوم پزشكي، بازرگاني،‌ اقتصاد، تنوع فرهنگي، نشريات الكترونيكي، ‌نقشه‌ها، زمين‌شناسي،‌ فيزيك، انرژي، رياضي، علوم اجتماعي و علوم انساني، هنرهاي نمايشي و هنرهاي بصري مي‌باشد.

نتيجه گيري

از آنجا كه امروزه تحقيق و پژوهش بدون استفاده از اينترنت به امري محال تبديل شده است و اكثر آثار مولفان در اينترنت وجود دارد آشنايي با وب‌سايتهاي اطلاعاتي از ملزومات به شمار مي‌رود. ارتقاء سطح كيفي مطالعات بستگي مستقيم به‌ اين دارد كه علاوه بر منابع داخلي تا چه حد از منابع خارجي منتشر شده در حوزه اطلاعاتي خود مطلع باشيم.  وب‌سايتهاي علمي، متون مفيد را  شناسايي كرده، آنها را در مجموعه خويش آرشيو مي‌كنند. تعدادي از اين وب‌سايتها در اينترنت رايگان هستند و آشنايي با آنها كمك شايان ملاحظه‌اي در تحقيقات و مطالعات علمي مي‌كند. اين تحقيق حاصل جستجوي دقيق براي شناسايي اين وب‌سايتها مي‌باشد.

منابع:

1- سايت سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوي.  وب‌سايت‌هاي اطلاعاتي (دسترسي21/1/1389)
http://www. aqlibrary. ir/index. php?module=pagesetter&func=view
pub&tid=21&pid=97
2.    وب‌سايت حوزه.  پايان‌نامه‌ها  (دسترسي 25/1/89)
http://www. howzeh. net/data/index%20nashriat. htm
3.    وب‌سايت چيست ؟ مقالات علمي. سايت پرشين گروپ.             (دسترسي 27/1/1389)
http://www. parsiangroup. com/Article-Detail-8. html
4.    غفاري،‌ سعيد ; اميد علي پور.  كتابخانه‌هاي ديجيتالي.  نشريه شيرازه 1(3)
(دسترسي 27/1/1389)
http://www. nlai. ir/Default. aspx?tabid=1137

5.    زكياني،‌ شعله.  كتابخانه الكترونيكي سلامت.  دفتر توسعه و هماهنگي اطلاع رساني پزشكي.  پاييز 1386(دسترسي 27/1/1389)www. hbi. ir/files/elib/pages/docs/ketabkhaneh_electronic_salamat. pdf6.  Jacquelyn Coughlan, M. S. 2006.  How to find free full-text scholarly and
professional information(access 2010-04-20)
https://www. sunyit. edu/library/lib/handouts/free_full-text. pdf


[1] Home Page

[2] Server

[3] Language Hyper Text Mark Up

[4] Domain Name

[5] Web Browser

[6] Gateway

[7] WebMD

[8] Register

[9] Alchemist

[10] Bentham

[11] Springer

[12] New Economics Papers

[13] Academic Press

[14] American Institute of  Physics

[15] the American Meteorological Society

[16] The American Physical  Society

[17] Elsevier Science

[18] The Institue of Physics

[19] Kluwer Academic Publishers

[20] Bureau of Standards

[21] The National Institute of Standerds and Technology

[22] The Optical Society of America

[23] Birmingham

[24] Bristol

[25] Heriot-Watt

[26] Manchester

[27] Manchester Metropolitan

[28] Nattingham

[29] Oxford

[30] Government  bodies

[31] Interactive resources

[32] Secondary source

[33] Think tanks

[34] any

[35] Intute

[36] Intute search engine

[37] International Institute for Environment and Developement

[38]ُSt. Gallen

[39] Institute for Media and Communications Management

[40] Directory of Open Access Journals

[41] Find articles

[42] Peer Review

[43] Lowa State University

[44] Geoscience

[45] iDEA

[46] Arts Administration Theses

[47] Drexel Theses and Dissertations

[48] Health Science Theses and Dissertation

[49] Columbia Encyclopedia

[50] ‍Cornell University Library


برچسبها: , , , , , , , ,

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك