معرفی و نحوه جستجو در سایت کتابهای رایگان gigapedia

فناوري — توسط در اردیبهشت ۳۱, ۱۳۸۹ در ۵:۳۵ ق.ظ

در دنياي مبتني بر اطلاع رساني سايت هايي كه به ارائه مطالب علمي در قالب كتاب، مقاله و ساير اشكال فرم هاي آموزشي اقدام مي كنند، از جايگاه ويژه اي براي متخصصين برخوردارند. در اين ميان ويژگيهايي همچون بروز بودن مطالب سايت، امكان دسترسي رايگان و امكان جستجوي بهينه از جمله خصايصي است كه بعضي از سايتها را بيشتر از ساير سايتها مورد پسند متقاضيان قرار مي دهد. اين متن به معرفي و نحوه جستجو در يكي از سايتهايي كه حاوي تعداد زيادي لینک كتب رايگان(اين سايت در حال حاضر (2009) كتب و ساير مواد آموزشي را رايگان در اختيار كاربران خود قرار مي دهد، در حاليكه در آينده ممكن است اينطور نباشد!)  به زبان انگليسي و چند زبان ديگر اروپايي و.. و ساير فرم هاي آموزشي مانند نوارهاي شنيداري و تصويري است مي پردازد.

نحوه ورود و ثبت نام كردن در سايت

جستجو در اين سايت بدون ثبت نام كردن هم امكانپذير است، اما براي دانلود كتاب شما بايد حتما ثبت نام كرده باشيد. به این آدرس برويد www.gigapedia.org ، صفحه اي شبيه تصویر 1 را مشاهده خواهيد كرد. سپس دكمه register در گوشه سمت را كليك كنيد، تصویر 2 را خواهيد ديد:

تصوير 1: صفحه ورودي سايت gigapedia

1

تصوير 2: صفحه ثبت نام

2

به منظور ثبت شدن نام شما در ليست اسامي كاربراني كه مي توانند محتويات سايت را دانلود كنند، بايد اين صفحه را پر كنيد. نام كاربري و رمز ورود همان كلماتي خواهند بود كه از اين پس براي ورود به سايت به آنها نياز خواهيد داشت، بهمين خاطر آنها را به دقت بخاطر بسپاريد. آدرس ايميل خود را وارد كنيد تا يك لينك فعال ساز به اي ميل شما فرستاده شود. در آخرين كادر واژه اي چهار حرفي را مي يابيد كه بايد در درون كادر روبرو وارد شود. در نهايت بر روي دكمه register  در پايين صفحه كليك كنيد و منتظر پيامي كه به شما مي گويد كه يك لينك فعال ساز به اي ميل شما فرستاده شده است باشيد. چنانچه اين پيام را دريافت نكنيد و دوباره به همين صفحه برگرديد نام كاربري و كلمه ورود شما تكراري بوده و يا آدرس اي ميل يا واژه چهار حرفي را نادرست وارد كرده ايد. در اين حالت يك نام كاربري و كلمه ورود ديگر انتخاب كرده و يا با دقت بيشتر واژه چهار حرفي يا اي ميلتان را وارد كنيد.

در صورتيكه تمام مراحل تا بدينجا را با موفقيت طي كرده و پيام “لينكي فعال به آدرس اي ميل شما فرستاده شد” را دريافت كرديد به آدرس اي ميل تان برويد و بعد از باز كردن اي ميل فرستاده شده از اين سايت بر روي لينك كليك كنيد. منتظر بمانيد نا پيام “شما بر روي اين سايت ثبت نام شديد” يا چيزي شبيه به اين را ببينيد. بعد از 24 ساعت ( و يا بيشتر) شما بر روي اين سايت فعال شده ايد و مي توانيد به جستجو و گرفتن مطالب مربوطه بپردازيد. از اين پس بعد از ورود به سايت نيازي به ثبت نان مجدد نيست، در عوض بر روي گزينه log in در گوشه سمت راست بالا (به تصوير 1 نگاه کنید) كليك كرده و نام كاربري و كلمه ورودي را كه هنگام ثبت نام وارد كرده ايد در صفحه زیر (تصویر3) وارد كنيد.

تصوير 3: صفحه log in

3

بعد از دريافت پيغام شما با موفقيت وارد شديد صفحه اي شبيه به تصوير 4 مي بینید.

تصویر 4: صفحه شخصی جستجو

4

جستجو

براي جستجوي كتاب مورد نظر خود كليد واژه خود را در كادر سمت چپ بالاي صفحه وارد كنيد. در نظر داشته باشيد كه شما مي توانيد از عملگرهايي مانند AND, OR, +, “ “ نيز استفاده كرده و محدوده جستجوي خود را معين كنيد. قبل از كليك بر دكمه جستجو مراقب باشيد كه حتما گزينه gigapedia را از منوی سمت راست صفحه (فلش شماره 1 تصویر 4) انتخاب كرده باشيد. در حالت پيش فرض گزينه Google  فعال است كه متناسب با هدف جستجو در مخازن اين سايت نيست. البته روش ديگري كه مي توانيد براي جستجوي منبع مورد نظرتان استفاده كنيد استفاده از گزينه Browse است كه براي جستجوي مقوله اي و طبقه اي مناسب است. در ضمن مواظب پیامی که ممکن است بعضی وقتها بر روی این صفحه ظاهر شود (فلش 2 در تصویر شماره 4) باشید. این پیام یک فریب است و نیازی نیست به آن توجه کنید.

بعد از وارد کردن کلید واژه ها و فشردن گزینه جستجو نتایج جستجو برای شما نمایش داده می شود (تصویر 5). براي بدست آوردن منبع مورد نظر بر روي آن كليك كنيد. براي جستجوي سريعتر و جستجوی چنیدن منبع بطور همزمان مي توانيد با استفاده از كليك راست موشواره و انتخاب گزينه open in new window در عين حاليكه يكي از كتاب هاي مورد دلخواه را انتخاب كرده ايد، صفحه اصلي را نيز مشاهده كرده و به انتخاب چند كتاب ديگر بطور همزمان نيز اقدام كنيد.

تصوير 5: نتيجه يك جستجوي فرضي

5

بعد از انتخاب يك كتاب، صفحه مربوط به آن كتاب (بصورتي كه در تصوير 6 آمده) را مشاهده خواهيد كرد.

تصویر شماره 6: نتيجه جستجوي يك كتاب خاص

6

تب description توصیفی از کتاب را به شما ارائه خواهد داد. براي ورود به صفحه لینک كتاب بر روي تب links در بالاي صفحه  كليك كنيد. صفحه ای شبیه به تصویر 7 را خواهید دید. البته توجه كنيد كه صفحه لينك هر كتاب مي تواند متفاوت از صفحه كتب ديگر باشد.

تصوير 7: صفحه link يك كتاب

7

در صفحه فوق چند لينك به رنگ آبي مشخص شده است. هر لينك مسيري است كه شما از طريق آن مي توانيد كتاب دلخواهتان را دانلود كنيد. لينكهاي معروف موجود بر روي اين سايت عبارتند از, ifile.it rapidshare.com, filefactory.com و چند لينك ديگر. پيشنهاد ما استفاده از لينكهاي نامبرده بهمين ترتيبي كه در فوق آمده است مي باشد. بدين معني كه چنانچه كتابي چنين لينك داشت ابتدا سعي كنيد از لينك, ifile.it كتاب را دانلود كنيد. چنانچه كتاب لينكي تحت اين عنوان نداشت و يا از طريق اين لينك موفق نشديد لينكهاي ديگر مانند filefactory.com و يا rapidshare.com و..  را امتحان كنيد. البته لينكهاي ديگر نيز ممكن است به يك كتاب مربوط باشد كه در اينجا مورد بحث ما قرار نمي گيرند.

چند نكته در مورد لينكها:

– بعضي وقتها ( در موارد كمي) كنار لينك مربوطه يك كلمه رمز (password) نوشته شده است. شما بايد اين واژه را در جايي يادداشت نموده تا به هنگام باز كردن فايل كتاب با برنامه , RAR pdf و… كه آن رمز از شما خواسته مي شود، آنرا وارد كادر درخواست رمز كرده تا بتوانيد فايل كتاب را باز كنيد.

– براي دانلود كردن كتابهاي اين سايت كامپيوتر شما بايد به تعدادي از برنامه هاي فشرده ساز مانند  ZIP, RAR,  و يا چند برنامه ديگر مجهز باشد. البته از بين اين برنامه ها همين دو برنامه نامبرده يعني ZIP, RAR,  براي باز كردن اكثريت كتابها كفايت مي كند. از طرف ديگر شما مي توانيد دقت نماييد كه لينك مربوطه عنوان كدام برنامه را در كنار لينك خود قرار داده تا چنانچه آن برنامه خاص را داشتيد اقدام به ادامه كار نماييد، در غير اينصورت به سراغ لينك ديگري برويد. براي باز كردن همه كتب برنامه pdf لازم است، بهمين خاطر نصب اين برنامه بر روي كامپيوترتان الزامي است.

– بعد از انتخاب لينك مربوطه حجم كتاب انتخابي در قسمتي از صفحه نشان داده مي شود. از آنجايي كه سرعت خطوط اينترنتي در اكثر نقاط ايران بسيار پايين مي باشد، دانلود كردن كتابهايي با حجم بيش از 5 مگا بايت بسيار وقت گير مي باشد. شما بايد انتخاب كنيد كه كدام كتاب با توجه به حجم فايل، كتاب مناسب مي باشد.

– تعداد كمي از كتب فاقد لينك مي باشند! هدف از قرار دادن اين كتابها بر روي سايت صرفا معرفي آنها به كاربران بوده است.

– اقدام به باز كردن چند كتاب بطور همزمان از بعضی لينك ها  مي تواند منجر به هنگ كردن آن لينك شود. در واقع بعضی از لینکها مانند rapidshare فقط اجازه دانلود یک کتاب در هر 6 دقیقه را به یک کاربر خاص می دهد. چنانچه قصد داريد چند كتاب را بطور همزمان دانلود كنيد، تا حد ممكن كتابهاي خود را از چند لينك مختلف دانلود كنيد. البته در مورد لینک ifile.it معمولا اینکار نیاز نیست.

دانلود كردن كتاب از طريق سايت ifile.it: بعد از كليك بر روي اين لينك شماره كتاب (به آن نيازي نداريد) همراه با برنامه اي كه براي باز كردن نهايي كتاب مورد نياز است و حجم فايل (عدد داخل پرانتز) را مشاهده خواهید کرد (تصوير 8). با كليك بر روي گزينه Request  و سپس گزينه Download در پنجره جديد  كادر File Download  (تصویر 9) مشاهده مي شود. در اين كادر شما مي توانيد گزينه open را بمنظور مشاهده كردن كتاب بعد از كليك بر روي اين گزينه و يا گزينه save را بمنظور ذخيره فايل و مشاهده كردن آن در زماني ديگر انتخاب كنيد.

تصوير 8: پنجره سايت ifile.it

8

تصوير 9

9

دانلود كتاب با استفاده از لينك rapidshare.com : بعد از انتخاب اين لينك پنجره زير را خواهيد ديد. (تصوير10)

10

بر روي گزينه Free user كليك كنيد. سپس منتظر باشيد تا زمان نگار پنجره جديد به صفر برسد

(تصوير 11)

11

در پنجره جديد  (تصوير12) شماره كتاب (به آن نيازي نداري)، برنامه اي كه براي باز كردن نهايي كتاب مورد نياز است و حجم فايل (عدد داخل پرانتز) را مشاهده مي كنيد. بر روي آيكون Download كليك كنيد. تصويري مانند تصوير 9 را مشاهده خواهيد كرد. بقيه فرايند مانند سايتifile.it  مي باشد.

تصوير 12

12

نكته: جديدا اين لينك تعداد كتابهايي را كه كاربران بطور رايگان مي توانند از سايت دانلود كنند به يك كتاب در هر ساعت محدود كرده است. بهمين خاطر چنانچه در دانلود كردن كتاب از اين سايت با مانعي برخورد كرديد، لينكهاي ديگر را انتخاب كنيد.

دانلود با استفاده از لينك filefactory.com : بعد از كليك بر روي آدرس اين لينك پنجره زير (تصوير13) قابل مشاهده مي باشد. با موشواره مكان نماي پنجره را پايين آورده و بر رويDownload with file factory Basic  كليك كنيد، سپس واژه چهار حرفي درون كادر را به كادر نشان داه شده وارد كنيد (تصوير 14) و گزينه continue را كليك كنيد. در پنچره جديد نيز گزينه Begin Download   را (تصوير 15). سپس كادر تصوير9 را مشاهده خواهيد كرد كه مراحل بعدي آن عينا مانند لينكهاي قبلي مي باشد.

تصوير 13

13

تصوير 14

14

تصوير15

15

نكته1: در سايت gigapedia  لينكهاي ديگري نيز بر روي كتابها مشاهده مي شوند كه در آينده نيز ممكن است بر تعداد آنها افزوده شود، با اين حال لينكهاي معرفي شده در بالا از جمله لينكهاي متداول براي دانلود كردن كتاب از سايت gigapedia مي باشند.  بقيه لينكها و سرعت آنها در دانلود كردن كتابها را خودتان مي توانيد امتحان كنيد.

نكته2: ممكن است در آينده نحوه دانلود كردن كتاب از يك لينك يا لينكهاي خاص تغيير كند كه معمولا اين تغييرات مختصر بوده و يا مربوط به ظاهر پنجره هاي ارتباطي مي باشند. اگر چنين اتفاقي بيفتد، نگران نشويد با اندكي تامل و دقت به راهنماييهاي خود سايت مي توانيد روش دانلود كردن را پيدا كنيد.

نکته 3: ممکن است در آینده صفحات این سایت یا آدرس لینکهای کتابها تغییر کند. بطور مثال لینک ifile.it در گذشته نام دیگری به نام mihednet داشت. و یا اینکه صفحه اصلی (اولین صفحه ورودی سایت) این سایت اخیرا یکبار تغییر کرده است. اگر این اتفاق بیقتد همانطور که گفتیم این تغییرات معمولا ظاهری بوده و شکل جستجو در سایت تغییرات زیادی نخواهد داشت.

نکته 4: این مقاله در ابتدای سال 2009 نوشته شده است، بهمین خاطر چنانچه تغییرات زیادی در سالهای آتی در این سایت روی دهد نیاز به بازنوشته شدن خواهد داشت.


برچسبها: , , ,

پاسخ بدهيد

دنبالكها

ارسال دنبالك